Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlamentarzyści PO za Częstochowskim Obszarem Metropolitalnym

0
Podziel się:

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej
z regionu częstochowskiego czynią starania, by miasto i jego
okolice zostały ujęte w pracach nad ustawą metropolitalną. List
otwarty w tej sprawie wysłali w czwartek do premiera Donalda Tuska
i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej z regionu częstochowskiego czynią starania, by miasto i jego okolice zostały ujęte w pracach nad ustawą metropolitalną. List otwarty w tej sprawie wysłali w czwartek do premiera Donalda Tuska i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

"Miasta, gminy i powiaty w subregionie częstochowskim stanowią od wielu dziesięcioleci wspólny organizm, uzupełniają się w rozmaitych formach infrastruktury tych miejscowości oraz we wzajemnym wykorzystywaniu potencjałów, którymi te miejscowości dysponują" - napisali parlamentarzyści.

Pod pismem podpisali się posłowie Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna i Grzegorz Sztolcman oraz senator Andrzej Szewiński. Argumentują w nim m.in., że powstanie Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego jest dla społeczności tego subregionu olbrzymią szansą na rozwój, z korzyścią dla całego kraju.

Rządowy projekt ustawy o obszarach metropolitalnych zakłada, że 12 takich obszarów powstanie od stycznia 2010 roku. Będą nimi aglomeracje: stołeczna, śląska, łódzka, krakowska, poznańska, wrocławska oraz Trójmiasto, Bydgoszcz z Toruniem, Szczecin, Białystok, Lublin i Rzeszów. W projekcie nie ma Częstochowy.

Parlamentarzyści PO uważają, że jako ponad 250-tysięczne miasto, międzynarodowy ośrodek pielgrzymkowy, a także ośrodek naukowy, kulturalny i przemysłowy, Częstochowa ma szanse spełnić warunki obszaru metropolitalnego.

"Częstochowski Obszar Metropolitarny jest większy od wskazanych w projekcie obszarów związanych z Rzeszowem czy Białymstokiem, spełnia także kryterium wspólnych przedsięwzięć i usług w ramach subregionu (...), a także w ramach subregionalnego programu rozwoju" - argumentują posłowie.

Ich zdaniem, pozbawienie Częstochowy 10 lat temu statusu miasta wojewódzkiego spowodowało "odczuwalne do dzisiaj" skutki społeczne i gospodarcze.

Za ustanowieniem metropolii częstochowskiej opowiadają się także miejscowi samorządowcy. Stanowisko w tej sprawie przedstawił niedawno działający od kilkunastu lat Klub Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów oraz Starostów Subregionu Częstochowskiego.

"Pominięcie Częstochowy w dokumencie odzwierciedlającym politykę rządu wobec dużych miast jest przyjmowane z obawami przed dalszą degradacją miasta, które utraciło statut stolicy województwa" - napisali wówczas częstochowscy samorządowcy.

Zgodnie z rządowymi założeniami, celem ustawy metropolitalnej jest umożliwienie dużym obszarom miejskim lepszego rozwoju i sprawniejszego zarządzania. Chodzi m.in. o planowanie strategiczne dla danego obszaru, transport publiczny, komunikację oraz ochronę środowiska. (PAP)

mab/ mtb/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)