Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finansowanie partii
29.11.2010 12:35

Partie bez subwencji? Napieralski: To hasło wyborcze

Szef SLD uważa, że oszczędności można szukać gdzie indziej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Jest wiele pozycji budżetowych, w których można szukać oszczędności, a sprawa finansowania partii politycznych to na razie tylko hasło wyborcze premiera _ - powiedział szef SLD Grzegorz Napieralski.

Lider Sojuszu odniósł się w ten sposób do niedzielnej wypowiedzi premiera, który zapowiedział zwrócenie się do wszystkich partii politycznych z pytaniem, czy są w stanie na lata 2012-2013 zawiesić przepis o finansowaniu partii z budżetu.

_ - Jeżeli szukamy oszczędności, bo tak wielki jest kryzys w Polsce, że trzeba tych oszczędności szukać, szukajmy ich wszędzie - róbmy to wspólnie i szukajmy ich wspólnie, ale jeżeli mamy zabierać partiom politycznym, najpierw proszę, by pan premier rozliczył się z kampanii wyborczej _ - powiedział Napieralski dodając, że propozycje premiera odbiera na razie jako _ grę polityczną i hasło wyborcze _.

Lider Sojuszu podczas konferencji prasowej z kandydatami SLD na prezydentów zagłębiowskich miast pytał też, czy nie jest tak, że z jednej strony mowa jest o finansowaniu partii z budżetu, a z drugiej premier i ministrowie prowadzą kampanię wyborczą używając narzędzi związanych z wykonywaniem ich funkcji, np. samochodów czy przelotów lotniczych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t80067.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;i;sld;za;zamrozeniem;subwencji;dla;partii,56,0,696888.html) PO i SLD za zamrożeniem subwencji dla partii

_ - Mam pytanie do pana premiera, jaki jest prawdziwy, rzetelny stan finansów publicznych państwa? Jak źle jest w Polsce? () Jak mocno jesteśmy zadłużeni? Jak mocny jest kryzys? Takich informacji nie posiadamy. () Jeżeli pan premier chce rozmawiać o oszczędnościach, do takiej rozmowy jestem przygotowany, tylko ta rozmowa musi być kompleksowa i całościowa - chciałbym wiedzieć, jaki jest rzetelny i prawdziwy przekaz premiera z tego, co dzieje się w polskiej gospodarce, a szczególnie w finansach publicznych _ - powiedział szef SLD.

Ocenił, że ostatnie działania premiera odnośnie finansowania partii politycznych są _ tylko tak naprawdę zagrywką _, bo nie widać w nich _ kompleksowego pomysłu na ratowanie finansów publicznych państwa _.

_ - Jeżeli jest taki pomysł, jesteśmy gotowi o nim rozmawiać _ - zadeklarował podkreślając, że Sojusz sprzeciwia się _ graniu hasłami wyborczymi _. Dodał, że finansowanie partii politycznych zwykle pojawia się wśród deklaracji wyborczych PO przed wyborami.

Jego zdaniem, kwestia ta jest tak naprawdę sprawą _ poboczną, mało istotną _ - i powinna zostać załatwiona _ bardzo szybko, jeśli będzie tylko uzgodnienie między szefami klubów parlamentarnych _. _ Gdyby premier uczciwie postawił tę sprawę, to dlaczego nie spotkał się z szefami partii politycznych i szefami klubów? _ - pytał Napieralski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t90200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;zabrac;partiom;pieniadze,27,0,723227.html) Prezydent chce zabrać partiom pieniądze

_ - Pytanie zasadnicze jest dziś takie - czy chcemy finansowania partii politycznych, czy chcemy innego systemu _ - ocenił szef Sojuszu przypominając, że celem tego rozwiązania jest zmniejszenie zagrożenia korupcją.

_ Czy dzisiaj chcemy takiego systemu, że nie będziemy kontrolowali wpłat, nie będziemy kontrolowali przepływów gotówki () - to może narazić partie na próby korupcyjne _ - pytał Napieralski wskazując, że szczególnie zagrożenie to dotyka partii rządzących.

Według szefa SLD, jeżeli stan finansów państwa jest taki, że oszczędności są konieczne, w budżecie jest wiele pozycji, gdzie można ich szukać, m.in. Fundusz Kościelny. _ Jest wiele pozycji budżetowych, które trzeba by było wtedy ograniczyć i nie ma świętych krów. Wtedy rozmawiamy o kancelarii premiera, kancelarii prezydenta, o ministerstwach _ - wskazał.

Napieralski powiedział też, że SLD, kiedy przejmował w 2001 r. rządy, sam obciął partiom subwencje, ograniczając finansowanie największych z nich._ - To my domagaliśmy się, gdy rozmawialiśmy o finansowaniu partii politycznych, przekazywania większości subwencji na ekspertów, pisanie ustaw, przygotowanie merytoryczne partii politycznych _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl

Tagi: finansowanie partii, partia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz