Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Partie wokalne z opery "Brundibar" usłyszą melomani w Oświęcimiu

0
Podziel się

Partie wokalne z opery "Brundibar", wystawionej podczas okupacji w getcie
Theresienstadt na terenie obecnych Czech, usłyszy podczas koncertu w sobotę publiczność w
Oświęcimiu - poinformował w czwartek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

bEitFGid

Partie wokalne z opery "Brundibar", wystawionej podczas okupacji w getcie Theresienstadt na terenie obecnych Czech, usłyszy podczas koncertu w sobotę publiczność w Oświęcimiu - poinformował w czwartek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W operze podczas wojny wystąpiły żydowskie dzieci umieszczone przez Niemców w getcie. Większość z nich została potem zamordowana w niemieckim obozie Auschwitz. W obozie zginął także kompozytor dzieła, Czech żydowskiego pochodzenia, Hans Krasa.

"W sobotę w oświęcimskiej szkole muzycznej odbędzie się koncert, podczas którego chór uczniów wykona partie wokalne opery. Młodym wykonawcom towarzyszyć będą muzycy francuskiej orkiestry kameralnej Ensemble Voix Etouffees. Całością pokieruje Amaury du Closel. Oprócz +Brundibara+ podczas koncertu zabrzmią: +Życie maszyn+ Władysława Szpilmana, +Etiudy jazzowe+ Erwina Schulhoffa oraz kilka pieśni Kurta Weilla" - powiedział Sawicki.

bEitFGif

"Brundibar" opowiada historię dzieci, które chcąc zarobić pieniądze na mleko dla ciężko chorej matki, wychodzą na ulicę i wykonują skromny repertuar artystyczny. Stanowią zagrożenie dla kataryniarza Brundibara, który postanawia zniszczyć konkurencję.

Hans Krasa i Adolf Hoffmeister napisali operę już w 1938 roku, jednak pierwsze próby rozpoczęły się w żydowskim sierocińcu w Pradze trzy lata później. Prapremiera odbyła się w zimą 1942 r., w czasie, kiedy zarówno kompozytor, jak i scenograf Frantisek Zelenka znajdowali się już w getcie w Theresienstadt.

Do lata 1943 roku do getta Niemcy deportowali niemal wszystkie dzieci z praskiego sierocińca. Krasa odtworzył z pamięci zapis nutowy utworu przystosowując go do instrumentów, z których mógł skorzystać w izolowanym przez Niemców getcie. Terezińska premiera opery odbyła się 23 września 1943 roku. Scenografię raz jeszcze przygotował Frantisek Zelenka, a autorką choreografii była Camilla Rosenbaum. Przedstawienie zagrano w getcie Theresienstadt aż 55 razy.

Ensemble Voix Etouffees to orkiestra kameralna będąca częścią Forum Voix Etouffees - organizacji, która od wielu lat działa na rzecz upamiętnienia twórczości kompozytorów prześladowanych w latach 1933-1945 przez nazistów. Razem z zespołem międzynarodowych ekspertów zachęcają profesjonalnych muzyków i studentów akademii muzycznych do rozszerzania swoich repertuarów koncertowych o dzieła ludzi, których Trzecia Rzesza próbowała uciszyć na zawsze.

bEitFGil

W Theresienstadt w listopadzie 1941 roku Niemcy utworzyli getto - obóz koncentracyjny dla Żydów. Do chwili jego wyzwolenia 20 kwietnia 1945 roku deportowano tam ponad 140 tys. Żydów z terenów Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Danii, Słowacji i Węgier. W wyniku przepełnienia i katastrofalnych warunków sanitarnych w getcie zmarło ponad 33 tys. osób.

W 1943 roku z getta Niemcy wywieźli ponad 87 tys. więźniów do obozów zagłady na Wschodzie. Do KL Auschwitz trafiło około 46 tys. Żydów: 20 tys. do obozu familijnego na terenie KL Birkenau i 26 tys. do innych części Auschwitz lub wprost do komór gazowych Birkenau. Wojnę przeżyło niespełna 4 tys. Żydów z Theresienstadt. (PAP)

szf/ hes/

bEitFGiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)