Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PE: 70 lat ochrony praw autorskich wykonawców

0
Podziel się

70 lat - tyle, zdaniem Parlamentu
Europejskiego, powinna trwać ochrona praw autorskich wykonawców
utworów muzycznych.

bEiNrbit

70 lat - tyle, zdaniem Parlamentu Europejskiego, powinna trwać ochrona praw autorskich wykonawców utworów muzycznych.

Komisja Europejska proponowała wydłużenie tego okresu z obecnych 50 do 95 lat, jednak nie było na to zgody wśród eurodeputowanych. Znaleziony kompromis powinien ułatwić porozumienie z rządami krajów członkowskich, które mają równy głos z PE w stanowieniu tej legislacji i które będą teraz nad nią debatować.

W propozycji Komisji Europejskiej z lutego zeszłego roku chodziło o zbliżenie praw wykonawców i kompozytorów, których prawa są chronione jeszcze 70 lat po śmierci.

bEiNrbiv

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy zapewnił w czwartek, że przyzwoite wynagradzanie twórców, zarówno autorów, jak i wykonawców, jest dla niego zasadniczą kwestią".

Jeśli chodzi o muzyków sesyjnych, którzy zrzekli się przysługujących im praw przy podpisywaniu kontraktu, PE poparł propozycję utworzenia dla nich specjalnego funduszu zasilanego ze składek fonograficznych firm producenckich. Będą one musiały przeznaczyć nań co najmniej 20 proc. rocznych przychodów uzyskanych z tytułu wydłużenia ochrony praw autorskich.

Eurodeputowani wnieśli też poprawkę, że po 50 latach wytwórnie będą zobowiązane do wypłacania artystom pełnych należnych opłat licencyjnych, nawet jeśli zaliczki wypłacone w momencie nagrania jeszcze się nie zamortyzowały. Przepis ten jest niezbędny, aby wykonawcy rzeczywiście skorzystali z wydłużonego okresu ochrony praw. Chodzi głównie o tysiące anonimowych muzyków sesyjnych, dla których dochody z przebojów nagranych w latach 50. i 60. są nierzadko jedynym źródłem utrzymania.

Eurodeputowani poprosili Komisję Europejską, by zbadała, czy trzeba analogicznie wydłużyć okres ochrony praw artystów wykonawców i producentów w sektorze audiowizualnym. Do 1 stycznia przyszłego roku KE ma przedstawić sprawozdanie w tej sprawie.

bEiNrbiB

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

bEiNrbiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)