Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PE nie poparł idei Międzynarodowego Dnia Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem

0
Podziel się:

Eurodeputowani nie poparli w czwartek
zgłoszonego m.in. przez europosłów PiS Międzynarodowego Dnia
Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem.

bETSKumt

Eurodeputowani nie poparli w czwartek zgłoszonego m.in. przez europosłów PiS Międzynarodowego Dnia Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem.

W przyjętej rezolucji na temat "Świadomość europejska a totalitaryzm" eurodeputowani opowiedzieli się za ogłoszeniem 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych.

Początkowa propozycja mówiła o Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, ale nie zyskała poparcia wszystkich eurodeputowanych. Przeciwko była lewica.

bETSKumv

Odrzucona została też inicjatywa eurodeputowanej Hanny Foltyn- Kubickiej (PiS), w sprawie ogłoszenia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem.

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie, posłanka tłumaczyła, że 25 maja to dzień wykonania w 1948 wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który z własnej woli poszedł do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu oraz zebrać informacje o masowych mordach i który po ucieczce z obozu walczył z nazistami, a po wojnie z reżimem komunistycznym.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ jo/

bETSKumW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)