Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PE: Socjaliści apelują o euroobligacje dla Grecji

0
Podziel się

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał w
czwartek Komisję Europejską do pilnego wsparcia Grecji emisją specjalnych euroobligacji, by pomóc w
finansowaniu greckiego długu publicznego.

bEhJxGZh

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał w czwartek Komisję Europejską do pilnego wsparcia Grecji emisją specjalnych euroobligacji, by pomóc w finansowaniu greckiego długu publicznego.

W następstwie obaw wyrażonych przez rynki finansowe co do zdolności Grecji do spłaty długu, a także dementi rządu, jakoby Grecja zezwoliła na sprzedaż długu Chinom, Schulz wezwał do "odnowienia europejskiej solidarności".

"Mamy poważny problem, a grecki rząd robi wszystko, co w jego mocy, by mu sprostać. Jest nie do zaakceptowania, by Unia Europejska nie wykazała więcej solidarności z Grecją. UE to partnerstwo i wzajemne wsparcie. Teraz jest czas dla nas, aby stanąć ramię w ramię z Grecją, a nie by porzucać ten kraj do łaskę rynków światowych" - zaapelował Schulz.

bEhJxGZj

Dodał, że jego grupa polityczna, stanowiąca drugą pod względem wielkości frakcję w PE, apeluje o emisję euroobligacji. "Wierzymy, że ten środek pomoże Grecji i innym krajom w ich obecnych problemach. Ponawiamy nasz apel do Komisji Europejskiej o przedstawienie pilnych propozycji" - powiedział Schulz.

Kłopoty finansowe Grecji sprawiły, że znacznie obniżono jej stopień wiarygodności kredytowej, co zwiększa koszty zaciąganych na rynkach finansowych pożyczek. Koszty ich obsługi są nieporównanie większe niż np. obligacji niemieckich. W założeniu, obsługa euroobligacji byłaby dużo mniej kosztowna dla krajów członkowskich niż ich krajowych pożyczek ze względu na pozycję i stabilność gospodarczą strefy euro jako całości.

Rząd Grecji zapowiada, że w ramach walki z kryzysem zmniejszy deficyt budżetowy z 12,7 procent produktu krajowego brutto w roku ubiegłym do 2,8 proc. PKB w roku 2012 - czego domagają się od Aten Unia Europejska i zagraniczni inwestorzy. Stanowczo dementuje też doniesienia o rzekomych planach wyjścia ze strefy euro czy też pomocy finansowanej szykowanej przez UE.

Inga Czerny (PAP)

bEhJxGZp

icz/ kot/ ro/ drag/

bEhJxGZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)