Notowania

wiadomości
13.12.2013 12:28

Pearl Jam zagra na Open'erze

Amerykański zespół grunge'owy Pearl Jam zagra 3 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo w ramach przyszłorocznej edycji festiwalu Open'er. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej ostatnią płytę formacji z Seattle "Lightning Bolt".

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański zespół grunge'owy Pearl Jam zagra 3 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo w ramach przyszłorocznej edycji festiwalu Open'er. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej ostatnią płytę formacji z Seattle "Lightning Bolt".

Europejska trasa koncertowa, promująca najnowsze wydawnictwo Pearl Jamu, rozpocznie się 16 czerwca w Amsterdamie, a zakończy się 11 lipca występem w brytyjskim Milton Keynes. Grupa wystąpi na "starym kontynencie" na 11 koncertach.

3 lipca zagra na lotnisku Gdynia-Kosakowo, gdzie odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu Open'er. Wcześniej występ na tej imprezie potwierdził także amerykański zespół The Black Keys.

Najnowsza płyta Pearl Jamu "Lightning Bolt", zawiera 12 nowych utworów. Materiał na nowej płycie nawiązuje do punkowych korzeni grunge'u; takie utwory jak "Mind Your Manners" utrzymane są w estetyce piosenek takich zespołów jak The Ramones. Na płycie znalazła się także ballada "Sirens".

Pytany o punk-rockową, agresywną i ciemną poetykę tekstów piosenek, wokalista grupy Eddie Vedder tłumaczył: "Rozglądając się wokoło bardzo łatwo przychodzi mi znajdowanie kolejnych powodów do wściekania się". "Lightning Bolt" jest dziesiątą płytą w dyskografii zespołu z Seattle.

Pearl Jam powstał w 1991 r., założony w Seattle przez byłych muzyków grupy Mother Love Bone: gitarzystę Stone'a Gossarda i basistę Jeffa Amenta. Dołączyli do nich perkusista Dave Krusen, gitarzysta Mike McCready i wokalista Eddie Vedder, który przyjechał do Seattle z San Diego.

Debiutancki krążek Pearl Jamu "Ten" okazał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów lat 90., dając początek międzynarodowej karierze formacji dziś nazywanej "nowymi Rolling Stonesami".

Grupa często zmieniała perkusistów. Od 1991 r. występowali w niej: Dave Krusen, Dave Abruzzese, Jack Irons i - od 1998 r. do dziś - Matt Cameron, związany także z grupą Soundgarden.

Sukces wydanej w 1992 r. płyty "Nevermind" Nirvany, innego seattle'owskiego zespołu, dał początek ogólnoświatowego zainteresowania muzyką grunge'ową - mieszanką punka, heavy-metalu i klasycznego rocka rodem z lat 60. Z dnia na dzień zespoły z Seattle stawały się gwiazdami - Nirvana, Pearl Jam, Alice In Chains, Soundgarden, Screaming Trees. "Ten" okazał się wielkim sukcesem, dzięki popularności singli "Alive", "Oceans" i "Jeremy".

Zespół zdecydował jednak działać na własną rękę, z dala od wielkich korporacji. W 1994 r. wytoczył proces firmie Ticketmaster, korporacją organizującą koncerty; proces jednak przegrał. Muzycy uznali, że firma dyktuje zbyt wysokie ceny za bilety, usiłując zmonopolizować rynek. W 2006 r. magazyn "Rolling Stone" napisał, że Pearl Jam "spędził sporą część minionej dekady, dobrowolnie ściągając się z cokołu".

Dziś grupa uznawana jest za jedną z najważniejszych zespołów alternatywnych. Kolejne płyty - m.in. "Vitalogy" (1994), "Yield" (1998) czy "Riot Act" (2000) utwierdzają Pearl Jam na pozycji jednej z najpopularniejszych grup rockowych. Ostatni krążek zespołu to "Backspacer", wydany w 2009 r. W 2011 r. zespół obchodził swoje 20-lecie; z tej okazji powstał film dokumentalny "Pearl Jam Twenty", wyreżyserowany przez Camerona Crowe'a.

Pearl Jam pięciokrotnie występował w Polsce: w 1998 r. zagrał na warszawskim Torwarze, w 2000 r. wystąpił dwukrotnie w Katowicach (oba koncerty zostały wydane na płytach), w 2007 r. w Chorzowie i w 2010 r. w Gdyni, podczas Open'er Festival. (PAP)

pj/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz