Notowania

pedofilia w kościele
03.02.2012 19:58

Pedofilia w Kościele tematem wielkiego sympozjum

Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

_ - Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła _ - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialny za zajmowanie się takimi przypadkami.

Skandal pedofilii w Kościele będzie tematem wielkiego czterodniowego międzynarodowego sympozjum pod hasłem _ Ku uleczeniu i odnowie _ z udziałem przedstawicieli 110 episkopatów z całego świata i przełożonych zgromadzeń zakonnych, które rozpocznie się w poniedziałek w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim pod patronatem Watykanu.

Pochodzący z Malty ksiądz Scicluna, którego funkcja promotora sprawiedliwości w kongregacji odpowiada roli prokuratora, podkreślił na konferencji prasowej w związku z tym sympozjum, że odpowiednia reakcja Kościoła na przypadki nadużyć nie powinna mieć za punkt wyjścia _ zmowy milczenia _. Za cel najważniejszy należy uznać _ uwagę okazaną ofiarom i ich uleczenie _ - wskazał.

Przedstawiając cele i zadania sympozjum, ks. Charles Scicluna oświadczył: _ Uświadomienie i zaangażowanie to najważniejsze hasła w walce z nadużyciami _.

_ - Opierając się na bardzo jasnych słowach Benedykta XVI, kierownictwo Kościoła musi mieć świadomość problemu i przy odpowiednim przygotowaniu i informacji zaangażować się na rzecz uleczenia ofiar i niedopuszczenia do następnych takich przestępstw _ - podkreślił.

Ks. Scicluna wyraził przekonanie, że punktem odniesienia dla całego Kościoła powinien być list papieża do Kościoła i wiernych w Irlandii, gdzie doszło do ogromnego skandalu pedofilii w szeregach duchowieństwa i procederu jego tuszowania. Przedstawiciel watykańskiej kongregacji przypomniał, że Benedykt XVI wskazał jasno, że główna odpowiedzialność spoczywa na biskupie.

_ - Stolica Apostolska ma obowiązek dawać wskazówki, a biskupi mają obowiązek zająć się takimi przypadkami oraz prewencją _ - powiedział ks. Scicluna.

Jednocześnie poinformowano, że we wtorek 7 lutego, a więc w drugim dniu sympozjum na temat pedofilii, prefekt Kongregacji Biskupów kardynał Marc Ouellet odprawi w jednym z kościołów w Rzymie liturgię pokutną, podczas której odczytane zostaną słowa przeprosin w imieniu Kościoła katolickiego za skandal pedofilii. Wiadomo już ponadto, że podczas tej mszy kościół na 15 minut pogrąży się w ciemnościach, które będą symbolizować popełnione przez księży grzechy. Siedmiu hierarchów Kościoła poprosi pod krzyżem o przebaczenie, stojąc obok ofiar wykorzystywania seksualnego.

Będzie to, jak się podkreśla, najbardziej poruszające wydarzenie pierwszego w dziejach Kościoła tak wielkiego spotkania hierarchów na temat skandalu.

Czytaj więcej o skandalach pedofilskich w Kościele
Pedofilia w kościele. Księża przeciw papieżowi Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin przyznał , że w Kościele irlandzkim i w Watykanie _ niektóre kręgi _ sprzeciwiają się surowej linii Benedykta XVI wobec skandalu pedofilii.
Watykan uczula biskupów. Chodzi o pedofilię Stolica Apostolska wydała specjalny dokument.
Tagi: pedofilia w kościele, watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz