Notowania

wiadomości
04.06.2013 11:09

Pekin: Rozmowy polskiego i chińskiego biznesu z udziałem Kopacz

Możliwości inwestycyjne w Polsce, zacieśnienie współpracy między instytucjami nadzoru finansowego i gaz łupkowy - to niektóre tematy rozmów przedstawicieli polskiego i chińskiego biznesu w Pekinie. Spotkanie otworzyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Możliwości inwestycyjne w Polsce, zacieśnienie współpracy między instytucjami nadzoru finansowego i gaz łupkowy - to niektóre tematy rozmów przedstawicieli polskiego i chińskiego biznesu w Pekinie. Spotkanie otworzyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

W poniedziałek Ewa Kopacz wraz z delegacją rozpoczęła tygodniową wizytę w Chinach. Jest to pierwsza oficjalna wizyta marszałka Sejmu w Chinach od 19 lat i jedna z pierwszych zagranicznych wizyt po marcowej zmianie władzy w Chinach.

We wtorkowym komunikacie Kancelaria Sejmu poinformowała o przebiegu okrągłego stołu - z udziałem polskich i chińskim przedsiębiorców - poświęconego możliwościom inwestycyjnym w Polsce oraz rozwojowi rynku finansowego. Kopacz, która otworzyła obrady, mówiła o zainteresowaniu chińskich partnerów inwestycjami w Polsce, szczególnie w sektorze energii, w tym energetyki odnawialnej i gazu łupkowego.

W czasie debaty przedstawione zostały dostępne instrumenty wsparcia dla inwestorów zagranicznych w Polsce, możliwości finansowania inwestycji m.in. w projekty energetyczne oraz infrastrukturalne, a także możliwości inwestycyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Ewa Kopacz mówiła też o projekcie Forum Inwestycyjno-Kapitałowego, które ma zostać zorganizowane w Warszawie z udziałem uczestników rynków finansowych Chin, Polski oraz regionu Europy Środkowej.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że spotkania z przedstawicielami chińskiego sektora finansowego i kapitałowego, w których uczestniczyła polska delegacja, były okazją do omówienia możliwości zacieśnienia współpracy między instytucjami nadzoru finansowego obu krajów.

"Marszałek Kopacz z zadowoleniem przyjęła gotowość do jak najszybszego podpisania porozumienia między China Securities Regulatory Commission (odpowiednikiem polskiego regulatora i nadzorcy rynku kapitałowego) a Komisją Nadzoru Finansowego" - podkreślono w komunikacie. Jak zaznaczono, porozumienie tych dwóch instytucji jest kluczowe dla obecności chińskich spółek na GPW i polskich spółek na giełdzie w Szanghaju, a także dla wzajemnych inwestycji portfelowych.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że ważnym tematem spotkań gospodarczych była problematyka gazu łupkowego, z którą chińskie władze wiążą duże nadzieje. Marszałek Sejmu wyraziła zadowolenie, że w lipcu wizytę w Polsce złożą eksperci z największych chińskich firm energetycznych. "Będzie to okazją do eksperckiej debaty w zakresie rozwoju technologii wydobycia tego surowca, razem z przedstawicielami naszych firm wydobywczych i ośrodków naukowo badawczych" - oceniła Kopacz.

W komunikacie podkreślono, że rozmowy przedstawicieli firm z obu krajów to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy inwestycyjnej między Polską i Chinami, po podniesieniu relacji dwustronnych do poziomu partnerstwa strategicznego w czasie wizyty w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 r. oraz zorganizowaniu w Warszawie w kwietniu 2012 r. forum gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny z udziałem ówczesnego szefa chińskiego rządu Wen Jiabao.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że Chiny późno dołączyły do międzynarodowego systemu gospodarczego - dopiero w 2001 r. zostały członkiem Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO) - i obecnie intensywnie starają się wykorzystać swój potencjał gospodarczy, inwestując w różnych częściach globu.

"Chiny poszukują bezpiecznych aktywów w Europie, dlatego Polska jest potencjalnie atrakcyjnym partnerem do współpracy inwestycyjnej" - napisano w komunikacie.

Według danych Narodowego Banku Polskiego napływ chińskich inwestycji bezpośrednich do Polski w 2011 r. wyniósł 96,9 mln USD, a skumulowane inwestycje z Państwa Środka w Polsce na koniec 2011 r. wyniosły 389,9 mln USD.

Dotychczas chińskie inwestycje w Polsce były lokowane głównie w elektronice, przemyśle elektromaszynowym, dystrybucji produktów oraz w sektorze IT. Jednak większość spółek z udziałem kapitału chińskiego, działających w Polsce, to firmy zatrudniające do 9 pracowników.

Inwestycją o największej wartości był zakup cywilnej części huty Stalowa Wola przez grupę Liugong Machinery. Była to pierwsza w Polsce prywatyzacja z wyłącznym udziałem kapitału chińskiego. W maju 2013 r. została podpisana umowa o sprzedaży udziałów w Fabryce Łożysk Tocznych z Kraśnika firmie Xiangyang Łożyska Samochodowe, spółki kontrolowanej przez Tri Ring Corporation, jednej z największych chińskich firm sektora motoryzacyjnego i obrabiarkowego. (PAP)

hgt/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz