Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pełnomocnik interweniował 62 razy ws. dyskryminacji ze względu na rasę

0
Podziel się

W pierwszych dwóch latach działalności pełnomocnik rządu ds. równego
traktowania podjął 402 sprawy, z czego 62 dotyczyły dyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie
etniczne i narodowość - poinformowała w czwartek pełniąca tę funkcję Elżbieta Radziszewska.

bEhafUCZ

W pierwszych dwóch latach działalności pełnomocnik rządu ds. równego traktowania podjął 402 sprawy, z czego 62 dotyczyły dyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie etniczne i narodowość - poinformowała w czwartek pełniąca tę funkcję Elżbieta Radziszewska.

Radziszewska przedstawiła informację na temat swojej działalności w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie narodowe i etniczne na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Jak podkreśliła, 27 z tych spraw było związanych z mniejszościami narodowymi i etnicznymi (w tym z antysemityzmem). W maju i czerwcu br. do urzędu pełnomocnika wpłynęło kolejnych sześć spraw w tej kategorii. Pozostałe dotyczyły innych aspektów rasizmu, dyskryminacji rasowej i dyskryminacji ze względu na narodowość.

bEhafUDb

Radziszewska mówiła również o aktualnych działaniach prawnych biura pełnomocnika. Jak zaznaczyła, wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie wdrożenia niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (miał trafić do Sejmu w I połowie br.). Projekt ten systematyzuje działania instytucji zajmujących się tematyką równego traktowania.

W czerwcu projekt ten skrytykowały organizacje pozarządowe, które uznały, że przyszła ustawa nie wzmocni wystarczająco przestrzegania zasady równego traktowania i w niepełny sposób wdroży antydyskryminacyjne dyrektywy UE. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek mówił, że projekt ten "to ubogi zbiór przepisów, którym daleko do rozwiązań przyjętych w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Belgia czy Wielka Brytania, ale też w państwach spoza Unii Europejskiej - w Albanii, Serbii i Kosowie". Ocenił, że projekt jest "bardzo mało ambitny, nie wychodzi naprzeciw potrzebom grup mniejszościowych, które doznają dyskryminacji".

Zgodnie z projektem wśród instytucji wskazanych jako odpowiadające za sprawy równego traktowania, znajdzie się Rzecznik Praw Obywatelskich. Według Radziszewskiej, to właśnie RPO "jest uzbrojony w najmocniejsze narzędzia do walki o prawa człowieka", ma np. prawo wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego czy żądać dokumentów od prokuratora. "Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania będzie realizował politykę rządu w tym zakresie, a RPO będzie działał niezależnie od rządu" - powiedziała.(PAP)

ktt/ abr/ jbr/

bEhafUDC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)