Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PERN chce zwiększyć pojemności magazynowe i sprzedawać usługi światłowodowe

0
Podziel się:

PERN planuje zwiększenie pojemności magazynowych. Zamierza też uruchomić
sprzedaż usług światłowodowych przy wykorzystaniu linii biegnącej wzdłuż budowanej III nitki
odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń".

PERN planuje zwiększenie pojemności magazynowych. Zamierza też uruchomić sprzedaż usług światłowodowych przy wykorzystaniu linii biegnącej wzdłuż budowanej III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń".

PERN chce zwiększyć pojemności magazynowe wykorzystując m.in. puste przestrzenie w skałach tzw. kawerny solne.

"Kawerny to projekt ważny. Staramy się nim zainteresować potencjalnych inwestorów, a także tych, którzy mogliby wnieść do przedsięwzięcia najnowsze technologie. Myślimy, żeby wyjść dalej z tym projektem, gdyż zdajemy sobie sprawę, że może on być strategiczny nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla Unii Europejskiej" - powiedział PAP prezes PERN Marcin Moskalewicz.

Podkreślił, iż w Europie kawern do składowania ropy i jej produktów jest niezbyt dużo, a jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania surowca i produktów ropopochodnych.

W czerwcu 2011 r. PERN i gdański Lotos podpisały list intencyjny, dotyczący wspólnej budowy na Pomorzu podziemnych zbiorników ropy i paliw płynnych. Budowa podziemnych magazynów, o przewidywanej pojemności 7 mln metrów sześc., miałaby być realizowana w dwóch etapach do 2020 r.

"Kawerny będą w naszej długoterminowej strategii. Trzeba jednak pamiętać, że projekt kawern, bardzo kosztowny, opłaca się wtedy, gdy jest zapewniony dłuższy okres składowania i zainteresowane tym podmioty" - dodał Moskalewicz. Zaznaczył, iż w przypadku baz magazynowych PERN jest gotowy do dalszej rozbudowy pojemności powyżej 3 mln metrów sześc. w zależności od potrzeb rynku.

"Będziemy cały czas prowadzić monitoring, rozmawiać z partnerami i jeżeli będą takie zapotrzebowania, na pewno będziemy rozbudowywać istniejące już bazy, a jeżeli będzie wymagał tego interes strategiczny, będziemy poszukiwali nowych miejsc. To też będzie wpisane w strategię" - uściślił prezes PERN.

Przypomniał, iż spółka podjęła już decyzję o budowie w bazie w Gdańsku dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy, natomiast w bazie w Plebance pod Płockiem trwa budowa dwóch zbiorników o tej samej pojemności.

Moskalewicz zapowiedział, iż spółka planuje sfinalizowanie budowy III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń", biegnącej z bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią do Płocka, do końca 2013 r., najpóźniej na początku 2014 r. "Zintensyfikowaliśmy proces. Dopinamy uzgodnienia z właścicielami gruntów" - oświadczył.

Dodał, że po zakończeniu inwestycji dokonany zostanie przegląd I nitki odcinka wschodniego magistrali, najstarszej ze wszystkich krajowych ropociągów - wtedy też zapadnie decyzja dotycząca dalszego wykorzystania tego odcinka. "Przygotowujemy różne warianty wykorzystania tej nitki rurociągu. To nie musi być, jak planowano wcześniej, zamiana na rurociąg paliwowy" - dodał prezes PERN.

PERN rozpoczął prace projektowe dotyczące budowy III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" w 2002 r. Budowa ruszyła w 2004 r. Cała III nitka z Adamowa, gdzie znajduje się baza PERN, do Płocka, będzie liczyła 232 km.

Moskalewicz zaznaczył, że PERN, w ramach dywersyfikacji działalności spółki, chce uruchomić sprzedaż usług światłowodowych w oparciu o linię biegnącą wzdłuż III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń". "Nie planujemy powoływania odrębnego podmiotu dla tego przedsięwzięcia. Jego obsługą będzie zajmować się zespół do sprzedaży usług PERN i spółek grupy. Chcemy, żeby usługi światłowodowe były elementem dosyć mocnego wsparcia przychodowego dla spółki" - wyjaśnił prezes PERN.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln metrów sześc. (PAP)

mb/ je/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)