Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PERN "Przyjaźń" wybuduje w Gdańsku terminal naftowy za 826 mln zł

0
Podziel się

Na terenie gdańskiego portu PERN "Przyjaźń" wybuduje w najbliższych latach
terminal naftowy - bazę do magazynowania i przeładunku ropy i chemikaliów o łącznej pojemności ok.
700 tys. metrów sześciennych. Inwestycja jest warta 826 mln zł - powiedział PAP prezes firmy Marcin
Moskalewicz.

bEpDjNGt

Na terenie gdańskiego portu PERN "Przyjaźń" wybuduje w najbliższych latach terminal naftowy - bazę do magazynowania i przeładunku ropy i chemikaliów o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Inwestycja jest warta 826 mln zł - powiedział PAP prezes firmy Marcin Moskalewicz.

Jak podkreślił, pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2015 roku, drugi - być może - już w 2017.

"Pierwsza część inwestycji obejmuje budowę zbiorników do przeładunku ropy naftowej. Chcielibyśmy ten etap rozpocząć na początku stycznia 2014 r. Drugi etap, to budowa zbiorników na produkty naftowe i produkty chemiczne. W przyszłym roku chcemy znaleźć wykonawcę tej części inwestycji, a na początku 2015 r. rozpocząć budowę. Terminal pełną funkcjonalność osiągnie w 2018 r. - powiedział PAP Moskalewicz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

bEpDjNGv

Dodał, że terminal naftowy docelowo będzie miał pojemności magazynową liczącą 702 tys. m sześc. "375 tys. metrów sześc. będą stanowiły zbiorniki na ropę naftową, a pozostała pojemność to produkty naftowe i chemikalia. Dodatkowo zbudujemy zbiorniki do biokompenentów" - wyjaśnił prezes.

Na terenie terminalu ma powstać 6 zbiorników na ropę naftową, 14 na produkty naftowe i chemikalia oraz 4 na biokomponenty i inne substancje, które dodawane są do paliw.

Jak podkreślił, pierwszy etap inwestycji ma zostać zrealizowany ze środków własnych spółki (415 mln zł). W przypadku drugiej części inwestycji PERN chce pozyskać środki zewnętrzne. "Jesteśmy zainteresowani środkami z Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR). Cały czas szukamy też innych źródeł finansowania" - powiedział.

PERN informuje, że gdański terminal jest odpowiedzią na zmiany jakie zachodzą w międzynarodowym handlu ropą i paliwami. Chodzi m.in. powstanie rosyjskiego terminala w Ust-Łudze oraz ograniczenie produkcji paliw w Europie Zachodniej - wiele rafinerii w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech ogranicza swoją produkcje lub zamyka działalność.

bEpDjNGB

W ramach pierwszego etapu tej inwestycji PERN "Przyjaźń" podpisało (8 kwietnia 2013 roku) umowę z konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A. W poniedziałek PERN "Przyjaźń" odebrał nagrodę forum inwestycyjnego w Tarnowie za inwestycję roku - terminal naftowy. W ubiegłym roku PERN przetransportował ropę o wartości 147 mld zł. Przedsiębiorstwo ma 6 rurociągów przesyłowych ropy i trzy odcinki paliwowe o łącznej długości ponad 2,6 tys. km. Dysponuje też bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.

Należąca do Skarbu Państwa "Przyjaźń" tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. (PAP)

luo/ drag/

bEpDjNGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)