Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Peru: Schwytano przywódcę "Świetlistego szlaku"

0
Podziel się

Przywódca "Świetlistego szlaku" (Sendero luminoso), niegdyś bardzo
silnego maoistowskiego ugrupowania partyzanckiego w Peru, znany jako "towarzysz Artemio", został
schwytany po potyczce z żołnierzami - poinformowały w niedzielę władze.

bCYMkePV

Przywódca "Świetlistego szlaku" (Sendero luminoso), niegdyś bardzo silnego maoistowskiego ugrupowania partyzanckiego w Peru, znany jako "towarzysz Artemio", został schwytany po potyczce z żołnierzami - poinformowały w niedzielę władze.

Prezydent Peru Ollanta Humala poinformował, że Artemio jest poważnie ranny i został schwytany w dolinie Alto Huallanga, położonej w odległym rejonie kraju i będącej jednym z ośrodków produkcji kokainy.

Ollanta dodał, że pojmanie Artemio oznacza ostateczną klęskę "Świetlistego szlaku" oraz, że został on przewieziony do stolicy kraju - Limy w celu leczenia i przesłuchań.

"Świetlisty szlak" był w latach 80. i początkach lat 90. ub. wieku poważnym zagrożeniem dla władz państwowych. W walkach rebeliantów z siłami rządowymi zginęło ok. 70 tys. osób. Jednak obecnie pozostały jedynie niewielkie grupy zajmujące się głównie przemytem narkotyków.

bCYMkePX

W grudniu ub. r. Artemio przyznał dziennikarzom, że "Świetlisty szlak" poniósł klęskę oraz, że pozostali przy życiu rebelianci są gotowi do rozmów z rządem.

Rebelianci ze "Świetlistego szlaku", inspirowani maoizmem, prowadzili "wojnę ludową" dążąc do ustanowienia państwa komunistycznego. (PAP)

jm/

int./

bCYMkeQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)