Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PG: akta z Rosji ws. Smoleńska już w prokuraturze wojskowej

0
Podziel się:

14 tomów akt rosyjskiego śledztwa smoleńskiego, przekazanych Polsce w
Moskwie, jest już w prokuraturze wojskowej. Rzecznik Prokuratury Generalnej potwierdził w czwartek
PAP, że w aktach są m.in. zeznania kontrolerów z wieży w Smoleńsku i protokoły z sekcji zwłok.

14 tomów akt rosyjskiego śledztwa smoleńskiego, przekazanych Polsce w Moskwie, jest już w prokuraturze wojskowej. Rzecznik Prokuratury Generalnej potwierdził w czwartek PAP, że w aktach są m.in. zeznania kontrolerów z wieży w Smoleńsku i protokoły z sekcji zwłok.

W środę w Moskwie pakiet akt rosyjskiego śledztwa odebrał przedstawiciel polskich służb dyplomatycznych i jeszcze tego dnia nadał je tzw. pocztą kapitańską, jako przesyłkę dyplomatyczną do Warszawy. Akta do Polski przetransportował samolot rejsowy, następnie trafiły do MSZ.

Z siedziby MSZ akta przekazano do Prokuratury Generalnej. Jej rzecznik Mateusz Martyniuk poinformował PAP w czwartek, że po wstępnym przejrzeniu zawartości akt przesłano je Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, skąd ostatecznie trafią do prowadzącej polskie śledztwo smoleńskie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Rzecznik Prokuratury Generalnej powiedział, że akta (wszystkie w języku rosyjskim) otrzymają tłumacze przysięgli i dopiero po zakończeniu ich pracy będzie można szczegółowo wypowiedzieć się o zawartości przesyłki.

Według Martyniuka, dokonana w PG pobieżna analiza zawartości 14 tomów akt wykazała, że zawierają one: kolejne protokoły i dokumentację fotograficzną z oględzin miejsca katastrofy, dokumentację z oględzin części wraku i rzeczy osobistych ofiar, a także kopię zapisu "czarnej skrzynki" rozbitego samolotu. "Do tej pory dysponowaliśmy kopiami od MAK; ta od prokuratury jest dopełnieniem procesowej formalności właściwego trybu przekazania materiału dowodowego" - wyjaśnił Martyniuk.

Jak dodał, wśród przekazanych akt są też oczekiwane w Polsce protokoły zeznań rosyjskich kontrolerów ze Smoleńska (przesłuchiwanych w lutym w obecności polskich prokuratorów, którzy uznają te dowody za "kluczowe"), dokumentacja z identyfikacji i sekcji zwłok (nie wiadomo jeszcze, czy mamy już kompletną dokumentację), a także osobna teczka z dokumentacją prac w Smoleńsku grupy polskich archeologów.

Kwestia kolejnego przesłuchania kontrolerów - z udziałem polskich śledczych - stała się znacząca po unieważnieniu przez prokuraturę rosyjską pierwszych zeznań dwóch kontrolerów złożonych jeszcze w kwietniu, krótko po katastrofie. Rosja unieważniła je z powodu "nieprawidłowości w procedurze przesłuchania świadków" i przesłała stronie polskiej kolejne protokoły z sierpnia zeszłego roku.

Szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej rosyjskiej Prokuratury Generalnej Saak Karapetjan powiedział w środę przy okazji przekazania tych materiałów, że do Polski trafiły praktycznie wszystkie materiały, o które Polacy prosili w swoich wnioskach o pomoc prawną.

Strona polska oczekuje także na resztę materiałów dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy. W styczniu naczelny prokurator wojskowy, gen. Krzysztof Parulski informował, że przekazana do tej pory dokumentacja dotycząca sekcji jest kompletna jedynie w odniesieniu do 18 ofiar katastrofy. W przypadku kolejnych 40 ofiar występują braki w dokumentacji. Nie wiadomo na razie, czy także te dokumenty znajdują się w przekazanych Polakom 14 tomach.

Strona polska wysłała do Rosji siedem wniosków o pomoc prawną - dokumenty spływają partiami i stanowią częściową realizację dotychczasowych wniosków.

Pierwsza partia rosyjskich materiałów trafiła do Polski w połowie czerwca zeszłego roku - były to pierwsze protokoły zeznań świadków i dokumentacja z oględzin miejsca katastrofy. W następnych transzach do kraju wracały rzeczy osobiste ofiar i ich protokolarne opisanie, część dokumentacji genetycznej z identyfikacji szczątków.

Na przekazanie Polsce wraku samolotu oraz "czarnych skrzynek" nasi prokuratorzy wciąż czekają i możliwe, że oczekiwanie potrwa do zakończenia rosyjskiego śledztwa.

Wojciech Tumidalski (PAP)

wkt/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)