Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PG: potrzebna dyskusja nad nowelizacją przepisów o prokuraturze

0
Podziel się:

Konieczna jest dyskusja o zmianie części przepisów dotyczących prokuratury
i przygotowanie projektu nowelizacji różnych aktów prawnych odnoszących się do tych kwestii -
ocenia Prokuratura Generalna. Chodzi m.in. o funkcjonowanie Krajowej Rady Prokuratury.

Konieczna jest dyskusja o zmianie części przepisów dotyczących prokuratury i przygotowanie projektu nowelizacji różnych aktów prawnych odnoszących się do tych kwestii - ocenia Prokuratura Generalna. Chodzi m.in. o funkcjonowanie Krajowej Rady Prokuratury.

"W Prokuraturze Generalnej podjęto inicjatywę dotyczącą zmian w szeregu ustaw, głównie w ustawie o prokuraturze, zwróciliśmy się do prokuratorów o włączenie się do tej dyskusji" - powiedział PAP rzecznik PG, prok. Mateusz Martyniuk. Jak dodał, jest to pierwszy krok do wprowadzenia zmian legislacyjnych.

Martyniuk zaznaczył, że wprawdzie prokurator generalny nie ma inicjatywy ustawodawczej, jednak wnioski z dyskusji będą przekazane do resortu sprawiedliwości. "Jeśli powstaną konkretne rozwiązania, prokurator generalny przedstawi je ministrowi sprawiedliwości" - powiedział rzecznik PG.

Prokurator wskazał, że "niemal półroczny okres, który upłynął od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o prokuraturze, wykazał wiele niedoskonałości przepisów normujących funkcjonowanie tej instytucji". 31 marca wszedł w życie rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rozpoczęła się także budowa Prokuratury Generalnej, która zastąpiła Prokuraturę Krajową. Na mocy tej nowelizacji powołano także Krajową Radę Prokuratury.

"Jednym z najistotniejszych elementów, które powinny znaleźć się w projektowanej nowelizacji, jest zwłaszcza precyzyjne uregulowanie statusu i zasad działania Krajowej Rady Prokuratury" - oceniła PG. W jej ocenie nie jest wykluczone opracowanie odrębnej ustawy dotyczącej tej Rady i wykorzystanie, w możliwym zakresie, rozwiązań regulujących już działanie Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Prokuratury zgodnie z ustawą ma m.in. stać "na straży niezależności prokuratorów". Liczy 25 członków - w tym ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, przedstawiciela prezydenta, przedstawicieli posłów i senatorów oraz prokuratorów. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się we wtorek, na przewodniczącego Rady został wybrany były prokurator krajowy Edward Zalewski.

Jeszcze w marcu, przed objęciem stanowiska prokuratora generalnego Andrzej Seremet wskazywał, że istnieje "konieczność umieszczenia w konstytucji zapisów odnośnie samej zasady niezależności prokuratury". "Chcielibyśmy, żeby miała ona rangę konstytucyjną, czyli żeby znalazł się w konstytucji taki zapis, że prokurator przy wykonywaniu czynności jest niezależny. W naszym przekonaniu to by szalenie umocniło pozycję prokuratora, także ustrojową, jako niezależnego funkcjonariusza" - mówił wtedy Seremet.

Martyniuk powiedział z kolei, iż w jego ocenie zmiany w konstytucji są niezbędne, jednak dyskusja inicjowana przez PG ma obejmować wiele aktów prawnych. Zaznaczył, iż na razie nie wyznaczono żadnego terminu na przygotowanie konkretnych rozwiązań. (PAP)

mja/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)