Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG: powołano nowych członków zarządu w spółce EuRoPol Gaz

0
Podziel się:

PGNiG powołało do zarządu spółki EuRoPol Gaz - właściciela polskiego
odcinka gazociągu jamalskiego: Kazimierza Nowaka na funkcję prezesa zarządu oraz Tomasza Flisa na
funkcję wiceprezesa - podało w czwartek PGNiG.

bEEDuwjp

PGNiG powołało do zarządu spółki EuRoPol Gaz - właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego: Kazimierza Nowaka na funkcję prezesa zarządu oraz Tomasza Flisa na funkcję wiceprezesa - podało w czwartek PGNiG.

Kazimierz Nowak jest inżynierem budownictwa lądowego Politechniki Rzeszowskiej. W roku 2004 ukończył studia MBA prowadzone przez GFKM w Gdańsku i Uniwersytet Gdański we współpracy z Rotterdam School of Management. Od lipca 2013 r. jest dyrektorem oddziału w Warszawie Polskiej Spółki Gazownictwa. W latach 2002 - 2013 był członkiem zarządu Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, w tym w okresie lipiec 2007 r. - czerwiec 2013 r. prezesem zarządu tej spółki. W latach 1999 - 2002 pracował w PGNiG SA w Warszawie.

Tomasz Flis jest magistrem inżynierem budownictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od roku 2013 jest dyrektorem generalnym PGE Dystrybucja S.A. Oddział Warszawa. W latach 2010 - 2013 był dyrektorem generalnym PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin. W latach 2008 - 2010 pełnił stanowisko prezesa zarządu PGE Energia. Od 2001 r. do 2008 r. był wiceprezesem zarządu Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych "INSTAL-LUBLIN" S.A.

bEEDuwjr

We wtorek sąd rejonowy dla m. st. Warszawy przychylił się do wniosku firm PGNiG i Gas Trading o ustanowienie kuratora dla spółki EuRoPol Gaz. Celem było m.in. uzupełnienie składu zarządu spółki - podało we wtorek PGNiG. Kuratorem został adwokat Piotr Sadownik.

Udziałowcami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc.), OAO Gazprom (48 proc.) i Gas Trading (4 proc.).

8 listopada Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu. Zrezygnował też wiceprezes. Współudziałowcy z Gazpromu opuścili tego dnia obrady WZA spółki, co uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu.

PGNiG podało wtedy, że w tym stanie prawnym nie jest spełniony statutowy wymóg czteroosobowego składu zarządu EuRoPol Gazu. W celu powołania swoich reprezentantów w spółce PGNiG wezwało akcjonariuszy do odbycia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 12 listopada 2013 roku. Nie przybyli jednak na nie przedstawiciele Gazpromu. W efekcie kolejny raz nie udało się wybrać członków zarządu.

bEEDuwjx

Zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, PGNiG jest uprawnione do rekomendowania do składu zarządu właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - po akceptacji Ministra Skarbu Państwa - dwóch swoich przedstawicieli. Podobne uprawnienie ma Gazprom.

Na początku kwietnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller oraz Dobrut podpisali w Petersburgu memorandum dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości budowy nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację. Strona rosyjska zaprezentowała ten projekt, jako magistralę Jamał-Europa II.

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Donald Tusk oświadczył, że nic o tym nie wie. Odwołał też ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, uznając, że nie sprawował on właściwie nadzoru nad ważną spółką skarbu państwa. Decyzje Tuska były konsekwencją wniosków z raportu przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na temat sposobu komunikacji i przepływu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególnymi resortami w sprawie memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

W końcu kwietnia rada nadzorcza PGNiG odwołała prezes spółki Grażynę Piotrowską-Oliwę i wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego. Jako powód podała utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę.

bEEDuwjy

Głównym źródłem przychodów EuRoPol Gazu są wpływy z opłat za przesyłanie gazu rurociągiem jamalskim. Ponoszą je główni udziałowcy spółki - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które z Jamału rocznie odbiera ok. 3 mld m sześc. rosyjskiego gazu, oraz Gazprom, który tym gazociągiem przesyła swój surowiec tranzytem przez Polskę do Niemiec (ok. 27 mld m sześc. rocznie). (PAP)

luo/ je/

bEEDuwjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)