Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piecha: Śląsk należy przywrócić Polsce

0
Podziel się:

Należy przywrócić Śląsk Polsce; to zadanie moje i PiS-u - oświadczył poseł PiS Bolesław Piecha, który jest kandydatem tej partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim.

Piecha: Śląsk należy przywrócić Polsce
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Należy przywrócić Śląsk Polsce; to zadanie moje i PiS-u - oświadczył poseł PiS Bolesław Piecha, który jest kandydatem tej partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim. Do jego poparcia zachęcał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas wspólnej z Piechą konferencji prasowej w Rybniku Kaczyński przekonywał, że Śląsk powinien odegrać ważną rolę w drodze Polski do nadrobienia historycznych zaległości rozwojowych. _ - W naszym przekonaniu jest znacznie gorzej, niż mogłoby być. Stąd decyzja, żeby bardzo znanego polityka wystawić jako kandydata w tych wyborach. To jest sygnał z naszej strony _ - podkreślił.

Kaczyński ocenił, że wybory uzupełniające do Senatu w okręgu rybnickim wyznaczone na niedzielę, 21 kwietnia, _ nie są nieistotne, ale są ważne _.

_ - Jestem Ślązakiem i zadanie, żeby przywrócić Śląsk Polsce po różnych zamieszaniach i dywagacjach na temat śląskości jest bardzo ważnym zadaniem PiS i moim osobiście _ - powiedział Piecha.

Dodał, że Śląsk definiuje jako polskość. _ - To moi dziadowie tutaj, w tych okolicach i trochę na zachód pod Górą Świętej Anny zmagali się nie z kim innym, tylko z Niemcami po to, aby przywrócić Śląsk Polsce _ - podkreślił. Piecha zaznaczył, że w ramach swojego programu PiS _ chce przywrócić Ślązakom ich Śląsk _, a _ Polsce zwrócić uwagę, że jesteśmy jednym państwem _.

Piecha zapytany, co rozumie mówiąc o przywrócenia Śląska Polsce, odpowiedział: _ Od pewnego czasu obserwujemy tendencje odśrodkowe. - Są ugrupowania, które chciałyby Śląsk z Polski wyalienować. Te więzi są systematycznie zrywane, podważane są ważne cechy Ślązaków, a zwłaszcza umiłowanie ojczyzny, Polski. Ja jako Ślązak i jednocześnie członek PiS jestem gwarantem, że ta łączność zostanie, że nie będziemy podważać polskości Ślązaków _.

Zaznaczył, że Ślązacy są rozczarowani okresem transformacji po 1989 roku. Podkreślił, że jednym z wielkich problemów regionu jest bezrobocie.

Zapowiedział też, że jako senator zamierza zająć się m.in. problemem prywatyzacji szpitali, takich jak szpital w Rybniku. _ - Ten szpital został wybudowany z podatków rybniczan, nie tylko z podatków ogólnopolskich. Nie może być w prosty sposób sprywatyzowany, bo tak chce obecna władza _ - oświadczył.

W weekend odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS w Rybniku. Niektórzy parlamentarzyści PiS, m.in. Janusz Śniadek, byli w Rybniku i okolicach już w piątek, wspomagając Piechę podczas jego spotkań z mieszkańcami.

Wybory uzupełniające w okręgu rybnickim odbędą się 21 kwietnia. Ich ogłoszenie jest następstwem niedawnej śmierci senatora PO Antoniego Motyczki. Okręgowa Komisja Wyborcza w Katowicach zarejestrowała ośmiu kandydatów, oprócz Piechy: Mirosława Dużego (PO), Grażynę Kohut (PSL), Józefa Makosza (niezależny), Piotra Masłowskiego (niezależny), Janusza Korwin-Mikkego (Kongres Nowej Prawicy), Pawła Poloka (Autonomia dla Ziemi Śląskiej) i Krzysztofa Sajewicza (SLD). Okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS ma inny pomysł na służbę zdrowia w Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we Wschowie, że jego partia przedstawi projekt ustawy związany z finansowaniem służby zdrowia z budżetu państwa.
"To jest problem numer jeden w Polsce!" Według prezesa PiS Polska potrzebuje dodatkowych pieniędzy poprzez zmianę systemu. - _ Podatki są niesprawiedliwe _ - mówi.
Niezwykłe zwyczaje na Śląsku. Konne procesje wielkanocne Podczas takich procesji gospodarze objeżdżają pola, prosząc o urodzaj i dobre plony. Ta religijno-ludowa tradycja jest kultywowana od pokoleń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)