Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piecha: ustawa refundacyjna - do komisji ustawodawczej

0
Podziel się:

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zapowiedział
we wtorek, że wystąpi do marszałka Sejmu, by skierował on projekt ustawy refundacyjnej do komisji
ustawodawczej, gdyż są wątpliwości co do zgodności nowych przepisów z konstytucją.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zapowiedział we wtorek, że wystąpi do marszałka Sejmu, by skierował on projekt ustawy refundacyjnej do komisji ustawodawczej, gdyż są wątpliwości co do zgodności nowych przepisów z konstytucją.

Nad rządowym projektem ustawy refundacyjnej pracuje we wtorek sejmowa komisja zdrowia. Zakłada się w nim m.in. wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ. Oznacza to, że ich ceny nie będą mogły być wyższe ani niższe od tych, które zostaną ustalone przez producentów w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.

Piecha podkreślił, że ustawa wzbudza wątpliwości, co do zgodności z konstytucją, na które zwracali uwagę m.in. profesorowie: Zbigniew Ćwiąkalski i Michał Kulesza.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł mówił, że w ustawie znalazł się zapis, że każdy lekarz chcący przepisywać leki refundowane będzie musiał podpisać indywidualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. "Co będzie, jeżeli lekarze nie będą chcieli podpisywać takich umów" - pytał.

Przedstawiciele hurtowni farmaceutycznych podkreślali, że ustawa nakłada dodatkowe opłaty na te podmioty. Jak mówili, nowe przepisy spowodują obniżenie marży hurtowej o prawie 50 proc., co może doprowadzić do tego, że hurtownie nie będą zainteresowane sprzedażą leków refundowanych, gdyż nie będzie to rentowne.

Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich podkreślał, że symulacji wynika, iż po wprowadzeniu mechanizmów, które zaproponowano w ustawie, może zwiększyć odpłatność pacjentów za leki refundowane nawet o 20 proc.

Z kolei prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że środowisko aptekarskie jest w większości zadowolone z rozwiązań zaproponowanych w ustawie.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak oświadczył natomiast, że nowe przepisy zostały przemyślane i są one korzystne dla pacjentów.

Projekt przewiduje, że stałą cenę leku refundowanego MZ będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża. Zgodnie z projektem ustawy 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków. Bezpłatne będą leki mające udowodnioną skuteczność w leczeniu nowotworu złośliwego, choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki z programów terapeutycznych i chemioterapii.

W projekcie wprowadza się obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych. Zgodnie z nowymi przepisami, firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację. Wprowadzona ma zostać także opłata w wysokości 3 proc. od obrotu lekami refundowanymi. (PAP)

pro/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)