Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: odrzucenie weta ograniczny upoliitycznienie prokuratury

0
Podziel się:

Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
ograniczy ręczne sterowanie prokuraturą i nadmierne wykorzystywanie jej w scenariuszach
politycznych - powiedział w piątek PAP Janusz Piechociński (PSL).

Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ograniczy ręczne sterowanie prokuraturą i nadmierne wykorzystywanie jej w scenariuszach politycznych - powiedział w piątek PAP Janusz Piechociński (PSL).

Sejm tego dnia odrzucił weto prezydenta do nowelizacji ustawy o prokuraturze przewidującej takie rozwiązanie.

Piechociński powiedział PAP, że "wydzielenie prokuratury spod bezpośredniego władztwa polityków przede wszystkim ograniczy często ręczne sterowanie prokuraturą i nadmierne wykorzystywanie jej w scenariuszach polityczno - partyjnych. "Myślę, że w ciągu ostatnich 20 lat zbyt często prokuratura była w rękach polityków narzędziem do gry, a nie poprawy bezpieczeństwa" - dodał.

Poseł nie podziela obaw ministra w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił w piątek w Sejmie, że ustawa faktycznie wzmacnia siłę prokuratorów wyższych stopniem, "deprecjonując prokuratorów liniowych". "Życie pokaże, czy to słuszne obawy. Moim zdaniem, warto jednak przetestować ten nowy model" - powiedział Piechociński.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ma ona wejść w życie 31 marca przyszłego roku. Na mocy ustawy prokurator generalny byłby od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i nowe ciało - Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem mógłby być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy. Pierwszego powołania prokuratora generalnego ma dokonać prezydent spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa w terminie dwóch miesięcy od ich zgłoszenia po zasięgnięciu opinii Rady Prokuratorów.

Nowela zakłada, że prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby "sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu".(PAP)

pat/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)