Notowania

wiadomości
22.04.2011 07:21

Pięciu zabitych w starciu na granicy Kambodży i Tajlandii

# większa liczba ofiar śmiertelnych starcia #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba ofiar śmiertelnych starcia #

22.04. Bangkok (PAP/AP,Reuters,Kyodo) - Dwóch żołnierzy tajlandzkich i trzech kambodżańskich zginęło w piątek w wymianie ognia na spornym odcinku granicy - poinformowały armie obu krajów. Kilkanaście osób zostało rannych.

Władze przygranicznych prowincji - tajlandzkiej Surin i kambodżańskiej Otdar Meanchey - oskarżają się wzajemnie o sprowokowanie starcia.

Rzecznik kambodżańskiego rządu powiedział, że walki rozpoczęły się ok. godz. 6 rano (ok. godz. 1 w nocy czasu polskiego), kiedy tajlandzkie oddziały zbliżyły się do dwóch spornych świątyń Ta Krabei i Ta Muean Tom, przesuwając się o 300-500 metrów w głąb terytorium Kambodży.

Z kolei według rzecznika tajlandzkiej armii, do incydentu doszło, ponieważ jej patrol dostał się pod ostrzał kambodżańskich oddziałów i tajlandzcy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Rzecznik MSZ powiedział, że zajście sprowokowali kambodżańscy żołnierze, którzy mimo ostrzeżeń przekroczyli granicę i zaczęli strzelać.

Konflikt między Tajlandią a Kambodżą toczy się wokół zachodzących na siebie terytoriów obu państw, w tym terenów wokół świątyni Preah Vihear. W jej okolicy od 2008 roku doszło już do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza świątyni.

W 1962 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał świątynię Kambodży, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej. Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, by zabytek wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W ostatnim poważnym incydencie w lutym, który trwał przez cztery dni, zginęło co najmniej 10 osób, a dziesiątki zostały ranne. (PAP)

cyk/ akl/ ap/

8836030 8836032 8836106 8836231

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz