Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięciu zatrzymanych ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi z briefingu rzecznika katowickiej prokuratury apelacyjnej
#

# dochodzą wypowiedzi z briefingu rzecznika katowickiej prokuratury apelacyjnej #

23.11. Katowice (PAP) - Pięć osób zatrzymała katowicka prokuratura w śledztwie dotyczącym korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław Cz., który usłyszał już zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.

Jak poinformował w środę podczas popołudniowego briefingu rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski, na polecenie katowickich śledczych we wtorek zatrzymano pięć osób związanych z prywatyzacjami państwowych przedsiębiorstw.

Prokurator przekazał, że prowadzone od 2005 r. postępowanie dotyczy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT oraz warszawskiego dystrybutora energii - spółki STOEN.

"Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji" - wskazał prok. Goławski.

"Jeśli chodzi o prywatyzację LOT-u mówimy o kwocie ok. 1 mln dolarów, jeżeli chodzi o STOEN - to ok. 1,4 mln euro. Przy czym to są kwoty, które pojawiały się w ogóle i nie dotyczą wszystkich tych podejrzanych" - dodał prokurator.

Prokuratura przesłuchiwała w środę zatrzymanych i stawiała im zarzuty - pierwsze w całym postępowaniu. Zarzuty dotyczą korupcji oraz prania pochodzących z korupcji pieniędzy.

Wtorkowe zatrzymania przeprowadziła specjalnie powołana grupa funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba, która w 2003 r. była doradcą w gabinecie ministra skarbu. Pozostali to przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy tych prywatyzacjach lub będących beneficjentami pieniędzy pochodzących z prywatyzacji.

Fakt zatrzymania Gromosława Cz. potwierdzały wcześniej w środę służby prasowe CBA. Według Goławskiego, w środę po południu Gromosław Cz. miał już postawione zarzuty, jednak w związku z kolejnymi czynnościami pozostawał nadal do dyspozycji prokuratury.

Osoba generała pojawia się w tym śledztwie w związku z prywatyzacją STOEN-u. Prokuratura nie ujawnia, czy Gromosław Cz. przyznał się do zarzuconych mu czynów.

Śledczy nie przekazali informacji dotyczących tożsamości pozostałych zatrzymanych. Prok. Goławski zaznaczył, że niektórzy z nich otrzymali "po kilka zarzutów", jednak nie chciał mówić o szczegółach, wyjaśniając, że jeszcze na to za wcześnie.

"To jest sprawa, która mimo, że toczy się już wiele lat, dopiero na tym etapie nabiera swojej prędkości z uwagi na ustalenia, jakie zostały poczynione. Nie jest to koniec tego postępowania" - wskazał prokurator.

Kolejne decyzje - związane np. z ewentualnymi środkami zapobiegawczymi wobec zatrzymanych - będą podejmowane po zakończeniu przesłuchań, prawdopodobnie w czwartek. Do tego czasu zatrzymani będą przebywać w policyjnych izbach zatrzymań.

Gromosław Cz. był szefem Urzędu Ochrony Państwa w latach 1993-1996. W czerwcu 1994 r. został członkiem rady nadzorczej PLL LOT. Nie było go już w radzie nadzorczej kolejnej kadencji rozpoczętej w czerwcu 1997 r. Po przejściu w stan spoczynku w 1996 r. Gromosław Cz. zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Według informacji mediów założył też firmę doradczą. Jest prezesem Aeroklubu Warszawskiego.(PAP)

mtb/ kon/ aop/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)