Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piekary Śląskie: Sukces miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej

0
Podziel się:

Tylko jedna z 20 działek w istniejącej od 10 lat Strefie Aktywności
Gospodarczej w Piekarach Śląskich pozostała dotąd niezagospodarowana. W strefie działa 14 firm,
zatrudniając ponad sto osób. Władze miasta cieszą się, że strefa odniosła sukces.

Tylko jedna z 20 działek w istniejącej od 10 lat Strefie Aktywności Gospodarczej w Piekarach Śląskich pozostała dotąd niezagospodarowana. W strefie działa 14 firm, zatrudniając ponad sto osób. Władze miasta cieszą się, że strefa odniosła sukces.

Latem tego roku mija 10 lat, odkąd pierwsza firma zainteresowała się działką w Strefie Aktywności Gospodarczej, powołanej w celu ożywienia rozwoju gospodarczego miasta. Ustanawiając strefę samorządowcy stworzyli lokalny odpowiednik Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w tym roku świętowała ona 15-lecie), która nie objęła Piekar Śląskich.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się ulokować swoją działalność w obejmującej ponad 40 tys. m kw. piekarskiej strefie korzystają z preferencji przez cały okres użytkowania. Płacą minimalny czynsz (10 groszy za metr kw. plus VAT), a teren co roku zwalniany jest z podatku od nieruchomości.

Obecnie w strefie jest 20 działek. Największe mają przeszło 6 tys.m kw., najmniejsze ok. 1,8 tys. m kw. Niezagospodarowana jest działka o powierzchni ponad 3 tys. m kw. Strefa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów nie tylko z Piekar Śląskich.

"Swoje miejsce znalazł tu prawie trzy lata temu obywatel Turcji, który jest jednym z głównych producentów kebabu. Swoją działalność przeniosła tu znana hurtownia smarów i łożysk z Wojkowic, salon meblowy ze Świerklańca, hydraulika siłowa z Tarnowskich Gór, czy producent oświetlenia z Bytomia" - wyliczał rzecznik piekarskiego magistratu, Artur Madaliński.

Piekarska strefa, stworzona przy wsparciu unijnych funduszy na terenach zdegradowanych wcześniej przez eksploatację górniczą, położona jest poza centrum miasta, przy granicy z Bytomiem. Jest blisko obwodnicy i w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego obecnie węzła autostrady A1. To zaleta dla ulokowanych tam spółek, ale też dla miasta, bo dostawcy i klienci tych firm nie zwiększają ruchu samochodowego w centrum.

Inwestorzy działający w strefie dzierżawią działki od miasta, zwykle na 10 lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by - po uzyskaniu pozwolenia prezydenta miasta na użytkowanie - wykupili grunt. Z tej możliwości skorzystało już pięć firm; nadal przysługuje im zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Przygotowanie terenu pod Strefę Aktywności Gospodarczej było jednym z pierwszych w woj. śląskim projektów dofinansowanych ze środków UE. Pieniądze pochodziły z przedakcesyjnego funduszu Phare.

Piekary Śląskie oferują inwestorom także inne tereny pod działalność gospodarczą, m.in. przy drodze wojewódzkiej nr 911. Nieruchomości o powierzchni do 10 hektarów są przeznaczone pod usługi komercyjne, składy hurtowe, a także zakłady produkcyjne i magazyny.(PAP)

mab/ mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)