Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pielęgniarki popieramy, lekarzy już mniej

0
Podziel się:

70 procent uważa, że rząd nie ma koncepcji rozwiązywania protestów społecznych.

Pielęgniarki popieramy, lekarzy już mniej
(PAP/Jacek Turczyk)

Aż 70 procent Polaków uważa, że rząd nie ma koncepcji zapobiegania i rozwiązywania protestów społecznych - wynika z sondażu OBOP. Przeciwnego zdania jest 16 proc. ankietowanych.

Z badania wynika również, że większość Polaków popiera postulaty płacowe większości protestujących grup zawodowych. 77 procent respondentów jest przekonanych, iż słuszne są żądania podwyżek, których domagają się pielęgniarki. Postulaty listonoszy popiera 70 procent badanych, a nauczycieli 60 procent.

Za niesłuszne żądania tych grup zawodowych uważa odpowiednio: 19, 22 i 35 procent pytanych przez OBOP.

Respondenci byli bardziej podzieleni w ocenie postulatów podwyżek, formułowanych przez lekarzy, które popiera 43 proc. badanych - przeciwnego zdania jest 52 proc. Również niejednoznacznie oceniane są żądania celników - mają 43 proc. zwolenników i 42 proc. przeciwników.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-11 lutego bieżącego roku na losowej, reprezentatywnej próbie 1002 Polaków powyżej 15. roku życia.

Jak zauważa OBOP, poparcie dla postulatów lekarzy i celników jest największe wśród osób z wyższym wykształceniem, pozostałe grupy zawodowe cieszą się podobnym poparciem we wszystkich grupach społecznych.

Jednocześnie respondenci w większości są przekonani, że podwyżki dla wielu grup zawodowych spowodują negatywne następstwa ekonomiczne, inflację i wzrost cen na rynku. Przekonanych o tym jest 76 proc. badanych.

Natomiast tylko 27 proc. ankietowanych uważa, że rząd jest zbyt uległy wobec protestujących. Według 22 proc. władze są zbyt stanowcze, a zdaniem 29 proc. zachowują się wobec protestujących w sposób odpowiedni.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)