Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsi kandydaci na prezydenta już na starcie

0
Podziel się

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała trzech pretendentów do prezydenckiego fotela.

Pierwsi kandydaci na prezydenta już na starcie
bEajDYPV

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała oficjalnieWaldemara Pawlaka(PSL),Grzegorza Napieralskiego(SLD) i Marka Jurka (Prawica Rzeczypospolitej)
jako kandydatów w wyborach prezydenckich - poinformował sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

O północy mija termin składania przez komitety wyborcze wymaganych 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów. Są one niezbędne do rejestracji kandydata.

Następnie pracownicy PKW weryfikują złożone podpisy, a także inne dokumenty, sprawdzają np. czy kandydat ma pełnię praw wyborczych.

bEajDYPX

PKW pyta także w Krajowym Rejestrze Sądowym czy kandydaci nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli byliby, nie mogliby startować w wyborach prezydenckich.

Pawlak złożył w sobotę w PKW ponad 190 tys. podpisów; w środę dokumenty złożyli Jurek (blisko 180 tys. podpisów) i Napieralski (około 380 tys. podpisów).

Dzisiaj podpisy poparcia złożyły m.in. komitety Bronisława Komorowskiego (ponad 770 tys.) i Jarosława Kaczyńskiego (1,65 mln).

Czytaj więcej o przyspieszonych wyborach prezydenckich
*Rzeźbiarz, poeta i marynarz walczą o Duży Pałac * Co pcha kandydatów, którzy nie mają szans na zwycięstwo do udziału w wyborach? Część z nich zapewne po cichu liczy na powtórkę scenariusza z 1990 r. Kiedy to człowiek znikąd Stan Tymiński dostał 23 proc. głosów i wszedł do drugiej tury.
*Fotel prezydenta kosztuje coraz więcej * 15 lat temu głos poparcia kosztował Aleksandra Kwaśniewskiego51 groszy. Reelekcja kosztowało go ponad dwukrotnie więcej. Przed pięcioma laty komitet Lecha Kaczyńskiego, który pokonał Donalda Tuska, za głos zapłacił już 1,63 zł.
*Pięciu najważniejszych kandydatów na prezydenta * Twardy gracz i ugodowiec, obrotny wicepremier i mało wyrazisty przewodniczący SLD oraz znany polityk bez zaplecza - to najwięksi gracze w starciu o fotel prezydenta. To najprawdopodobniej między nimi stoczy się bój.
*Jaki prezydent jest potrzebny Polsce? *Choć zdaniem części obserwatorów sceny politycznej prezydent pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, to - jeżeli tylko zechce - będzie mógł m.in. skutecznie blokować reformę finansów publicznych i służby zdrowia. To kto wygra wybory może też zaważyć na kształcie i powodzeniu naszej prezydencji w Unii Europejskiej.
bEajDYQd

bEajDYQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)