Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
15.05.2013 15:39

Pierwsza decyzja papieża w sprawie molestowania

Skandal z przywódcą szkockich katolików wybuchł w lutym, gdy na jaw wyszło, że dopuszczał się on niestosownego zachowania wobec czterech młodych księży i seminarzysty w latach 80.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Skompromitowany przez skandal seksualny szkocki kardynał Keith Patrick O'Brien, który w marcu musiał zrezygnować z udziału w konklawe, opuści w ramach pokuty Szkocję - ogłosił Watykan, informując o decyzji papieża Franciszka.

W wydanej nocie watykańskie biuro prasowe oświadczyło: _ Eminencja kardynał Keith Patrick O'Brien, emerytowany arcybiskup St. Andrews i Edynburga, z tych samych powodów, z jakich postanowił nie uczestniczyć w ostatnim konklawe, w porozumieniu z Ojcem Świętym, opuści Szkocję na kilka miesięcy w celu odnowy duchowej, modlitwy i pokuty _. _ Każda decyzja dotycząca przyszłych losów kardynała będzie uzgadniana ze Stolicą Apostolską _ - głosi nota.

Skandal z przywódcą szkockich katolików wybuchł w lutym, gdy na jaw wyszło, że dopuszczał się on _ niestosownego zachowania _ wobec czterech młodych księży i seminarzysty w latach 80. Poza tym okazało się, że kardynał był w wieloletnim związku homoseksualnym. Został nakłoniony do rezygnacji z udziału w konklawe, co było wydarzeniem wyjątkowym.

Ostatnio jego postępowanie wywoływało konsternację strony kościelnej. Po wymuszonej dymisji wyjechał do Irlandii, a następnie wrócił do Szkocji. Kardynał O'Brien udzielił też wywiadu, w którym powiedział, że nie miał w sobie dość sił, aby żyć w pełni nauką Kościoła, i podkreślił, że spotkał się z wieloma wyrazami zrozumienia i przebaczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież karci biskupów i księży za chciwość Papież Franciszek powiedział, że biskupi i księża nie są nimi sami dla siebie, lecz muszą służyć ludziom.
Tajna narada. Papież żąda oszczędności Więcej głoszenia Ewangelii, mniej biurokracji - takie polecenie wydał Franciszek.
Benedykt XVI już w Watykanie. Zamieszka... Po raz pierwszy w historii Kościoła w Watykanie mieszkać będzie dwóch papieży - wybrany 13 marca Franciszek i jego poprzednik, który ustąpił z powodu wieku i braku sił.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz