Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza polsko-białoruska prawosławna pielgrzymka na Grabarkę

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt osób weźmie udział w organizowanej po raz pierwszy
polsko-białoruskiej pielgrzymce prawosławnej z Białowieży na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz
(podlaskie). Część pielgrzymów wyruszy z Polski, na Białorusi dołączy grupa miejscowych pątników.

Kilkadziesiąt osób weźmie udział w organizowanej po raz pierwszy polsko-białoruskiej pielgrzymce prawosławnej z Białowieży na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (podlaskie). Część pielgrzymów wyruszy z Polski, na Białorusi dołączy grupa miejscowych pątników.

Pielgrzymi wyruszą 15 sierpnia. Pójdą trasą przez Puszczę Białowieską. Do sanktuarium na Świętej Górze dotrą 18 sierpnia, w przeddzień uroczystości Przemienienia Pańskiego, najważniejszych na Grabarce.

Organizatorem pielgrzymki jest parafia prawosławna w Białowieży, pomysł zaakceptowali hierarchowie z obu krajów. Jak powiedział PAP w czwartek jej proboszcz ks. Sergiusz Korch, zainteresowanie jest większe niż planowana początkowo liczba miejsc.

Jest obietnica służb konsularnych dotycząca bezpłatnych wiz białoruskich dla grupy z Polski oraz podobnych polskich dla pielgrzymów białoruskich. "Będę brał wszystkich, bo część już nawet ma wizy" - dodał ks. Korch.

Pielgrzymi wyruszą z Białowieży i przekroczą tamtejsze turystyczne przejście graniczne w puszczy. Dojdą do Kamieniuk, gdzie dołączy do nich grupa z Białorusi. Stamtąd już wspólnie pątnicy z obu krajów wyruszą na Grabarkę. Przez dwa dni będą maszerowali leśnymi drogami po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Potem przez przejście w Połowcach wejdą do Polski. Na Grabarkę dotrą po przejściu w sumie ok. 90 km.

Jak powiedział ks. Korch, z zamiarem organizacji takiej pielgrzymki nosił się już wcześniej, ale w przeszłości były z tym trudności po stronie białoruskiej. Przypomniał, że przez kilkadziesiąt lat organizowanie tam pielgrzymek było niemożliwe. Teraz duchowny podkreśla życzliwość służb konsularnych z Polski i Białorusi, które oferują pomoc przy wydawaniu wiz pielgrzymom, a także dyrekcji białoruskiego parku narodowego Puszczy Białowieskiej, przez który pątnicy będą szli. "Chcemy ten ruch przygraniczny ożywić" - dodał.

Święto Przemienienia Pańskiego jest najważniejszym w roku w sanktuarium na Świętej Górze Grabarce. Wyruszają tam wówczas pielgrzymki z całego regionu, z Warszawy oraz z Lubelszczyzny. Jak zwykle najliczniejsza jest pielgrzymka z Białegostoku, w której przychodzi na Grabarkę ok. tysiąca osób. (PAP)

rof/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)