We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Ustawa, jest już spóźniona, powinna wejść w życie do 20 października 2007 r. Pierwsze czytanie projektu już raz się w sejmowej komisji odbyło - we wrześniu ub.r. Jednak ze względu na skrócenie kadencji parlamentu nie doszło do uchwalenia ustawy.
Jak utrzymuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przygotowało projekt, jest to bardzo ważna ustawa. Ma ona na celu wdrożenie części przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego z września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, dotyczących tzw. ogólnego systemu uznawania kwalifikacji oraz pracowników transgranicznych. Data wejścia w życie ustawy wynika też z tej dyrektywy.
Projektowana ustawa zastępuje także dotychczas obowiązujące ustawy: o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności.
W projekcie znalazły się także zupełnie nowe przepisy, dotyczące uznawania kwalifikacji pracowników transgranicznych, czyli takich, którzy mieszkają na stałe w jednym kraju, a pracują tymczasowo w drugim.
Zgodnie z projektem, ministrem koordynującym uznawanie kwalifikacji w zawodach regulowanych (takim zawodem jest np. zawód lekarza, farmaceuty czy architekta) oraz podejmującym działania mające na celu udostępnianie informacji o uznawaniu tych kwalifikacji będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego. Obecnie sprawy te są w gestii kilku ministrów. (PAP)
dsr/ abe/