Notowania

wiadomości
15.06.2012 10:17

Pierwsze obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego w trzecim kwartale

Katowicki Holding Węglowy (KHW) zakłada, że pierwsza emisja obligacji firmy nastąpi w trzecim, a druga w czwartym kwartale tego roku. Łączna wartość obligacji wyniesie 1 mld 50 mln zł. Na ich emisję zgodził się już minister gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Katowicki Holding Węglowy (KHW) zakłada, że pierwsza emisja obligacji firmy nastąpi w trzecim, a druga w czwartym kwartale tego roku. Łączna wartość obligacji wyniesie 1 mld 50 mln zł. Na ich emisję zgodził się już minister gospodarki.

Przygotowania do emisji trwały ponad rok. Przedstawiciele holdingu wskazują, że jest to całkiem nowy program w polskim górnictwie, unikalny także dla całego sektora górniczego w Europie. Zmienia on dotychczasową strukturę kredytowania firmy i pozwoli na uporządkowanie jej modelu finansowego.

"Po raz pierwszy w tej branży udało się uzyskać zgodę banków na finansowanie średnio- i długoterminowe, pięcioletnie, a nie - jak dotychczas - jednoroczne. Stało się to możliwe m.in. dlatego, że holding przygotowuje sprawozdania finansowe w standardach międzynarodowych. Taka forma pozwala instytucjom finansowym uzyskać transparentny, czytelny dla nich obraz sytuacji firmy, ułatwiając im podjęcie decyzji" - skomentował w piątek prezes KHW Roman Łój.

Program emisji obligacji przeprowadzi konsorcjum pięciu banków: PKO BP, Nordea, BZ WBK, BNP Paribas i DZ Bank.

Podjęta w czwartek późnym popołudniem pozytywna decyzja walnego zgromadzenia holdingu, którego funkcje wypełnia minister gospodarki, pozwala na uruchomienie kolejnych procedur. Chodzi m.in. o zgodę ministra Skarbu Państwa na ustanowienie zastawów będących zabezpieczeniem obligacji oraz ich sądową rejestrację.

Emisja KHW dotyczy obligacji zabezpieczonych na łączną kwotę 1 mld 50 mln zł. Będą to obligacje pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem na spłaty.

"Obligacje będą imienne, o ograniczonej zbywalności, wyemitowane w złotych, na podstawie prawa polskiego. Ich zabezpieczeniem będą hipoteki na majątku pozaprodukcyjnym oraz zastawy rejestrowe" - poinformował wiceprezes KHW ds. ekonomiki i finansów Artur Trzeciakowski.

750 mln zł stanowić będą obligacje terminowe, które najprawdopodobniej zostaną sprzedane w kilku transzach. Natomiast 300 mln zł to obligacje obrotowe. Warunki wynegocjowane z bankami odpowiadają tym, jakie w ostatnim okresie uzyskiwały w podobnych programach inne duże firmy - podał holding.

Środki z emisji obligacji zostaną w znacznym stopniu wykorzystane na poprawę finansowania programu inwestycyjnego holdingu, mającego zapewnić ciągłość wydobycia węgla przez należące do niego kopalnie. Wartość przewidzianych na rok 2012 inwestycji to ponad 650 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy tworzą kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. W ubiegłym roku wydobyły one 12,67 mln ton węgla energetycznego. Podobna wielkość wydobycia zakładana jest w tym roku. Holding zatrudnia ok. 18,6 tys. pracowników, z czego ok. 1,9 tys. na powierzchni, w ramach struktur obsługi produkcji i sprzedaży. Ubiegłoroczny zysk netto KHW wyniósł 150 mln zł; w tym roku ma być co najmniej na podobnym poziomie. Docelowo holding chce zwiększyć wydobycie węgla do ok. 13,5 mln ton rocznie. (PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz