Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsze spotkanie Franciszka i zwierzchnika Kościoła anglikańskiego

0
Podziel się:

Papież Franciszek przyjął w piątek w Watykanie zwierzchnika Wspólnoty
Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego. Łączy ich to, że jednocześnie rozpoczęli
posługę; inauguracja pontyfikatu odbyła się dwa dni przed intronizacją prymasa Anglii.

Papież Franciszek przyjął w piątek w Watykanie zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego. Łączy ich to, że jednocześnie rozpoczęli posługę; inauguracja pontyfikatu odbyła się dwa dni przed intronizacją prymasa Anglii.

Do tej zbieżności nawiązał w swym przemówieniu arcybiskup Welby mówiąc: "Modlę się o to, aby bliskość dat inauguracji naszej posługi mogła przysłużyć się pojednaniu świata i Kościoła".

Zwracając się do papieża podczas tego pierwszego spotkania abp Welby wyraził przekonanie, że obaj muszą krzewić idee dialogu i "dać wyraz jedności w wierze poprzez modlitwę i ewangelizację".

"Tylko wtedy, gdy świat będzie widział, że chrześcijanie wzrastają w jedności, dostrzeże Boskie przesłanie pokoju i pojednania" - dodał prymas Anglii. Wyraził przekonanie, że nie można jednak "nie być świadomym" istniejących różnic.

"Lecz solidny fundament przyjaźni pozwoli nam rozmawiać z ufnością o tych różnicach"- oświadczył Welby, który jest biskupem zaledwie od dwóch lat, a wcześniej zajmował się duszpasterstwem. Z wykształcenia jest menedżerem, pracował w przemyśle naftowym. W Watykanie towarzyszyła mu żona Caroline.

Papież wymienił dziedziny, w których Kościoły katolicki i anglikański mogą szczególnie blisko współpracować. To, jak mówił, obrona "świętości życia ludzkiego" i rodziny opartej na małżeństwie oraz działania na rzecz większej sprawiedliwości społecznej i "systemu ekonomicznego będącego na służbie człowieka i dobra wspólnego".

Dodał, że właśnie we współpracy na różnych polach codziennego życia może znaleźć wyraz zaangażowanie na rzecz jedności między katolikami a anglikanami. Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie krzewienia wartości chrześcijańskich w społeczeństwach, które - jak stwierdził - "kwestionują niektóre podstawy swojej koegzystencji".

"Pośród naszych zadań jest to, by pozwolić usłyszeć krzyk ubogich, aby nie zostali porzuceni na łaskę praw ekonomii, która wydaje się tolerować człowieka tylko jako konsumenta" - powiedział papież.

"My chrześcijanie niesiemy pokój i łaskę jako skarb, by podarować go światu, ale te dary mogą przynieść owoce tylko wtedy, gdy chrześcijanie będą żyć i pracować razem, w zgodzie" - oświadczył Franciszek.

Wyraził wdzięczność za to, że Kościół anglikański okazał zrozumienie dla powodów, które kierowały jego poprzednikiem, Benedyktem XVI, gdy przed kilkoma laty umożliwił, tworząc specjalną strukturę kanoniczną, przejście grup anglikanów do Kościoła katolickiego. Zdecydowało się na to około 400 tysięcy osób z całego świata.

Papież powiedział też arcybiskupowi Justinowi Welby'emu, że niemal wspólne rozpoczęcie posługi będzie zawsze dla nich obu szczególnym powodem, by wspierać się nawzajem.

Spotkanie papieża i anglikańskiego prymasa zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim. Następnie Franciszek zaprosił arcybiskupa Canterbury na obiad w Domu świętej Marty, gdzie mieszka.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)