Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsze wyroki za udział w prowokacji wobec kardiochirurga

0
Podziel się

Na kary więzienia po pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w
poniedziałek Sąd Rejonowy w Białymstoku dwie kobiety, które uczestniczyły w prowokacji policyjnej
wobec miejscowego kardiochirurga Tomasza H. Wyroki nie są prawomocne.

bEgRZNed

Na kary więzienia po pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Białymstoku dwie kobiety, które uczestniczyły w prowokacji policyjnej wobec miejscowego kardiochirurga Tomasza H. Wyroki nie są prawomocne.

W akcji zorganizowanej w czerwcu 2005 roku, jedna z kobiet odegrała rolę córki pacjenta i zostawiła w jego gabinecie kopertę z pieniędzmi, druga to konkubina chorego, którego docent H. przyjmował do szpitala na operację serca.

Ostatecznie lekarz, po dwóch procesach, prawomocnie został uniewinniony od zarzutu przyjęcia 5 tys. zł łapówki, a przed sądem rozpoczął się kilka miesięcy temu proces dotyczący bezpodstawnego wykorzystania policyjnej prowokacji wobec niego.

bEgRZNef

To właśnie z tego procesu wyłączony został wątek obu kobiet i z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze, przekazany innemu sędziemu do rozpoznania.

W poniedziałek sąd obie kobiety uznał za winne. Jadwiga K. została skazana na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz tysiąc złotych grzywny. Joanna Ś. - również na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, ale sąd orzekł wobec niej także przepadek uzyskanej korzyści majątkowej w kwocie 4 tys. zł.

W sprawie głównej przed sadem odpowiada trzech policjantów zajmujących się walką z korupcją oraz lekarz, w przeszłości podwładny Tomasza H., uznawany za inspiratora akcji. Podejrzenia wobec niego dotyczą bowiem m.in. wynajęcia za pieniądze ludzi, którzy wzięli udział w policyjnej akcji: chorego, jego konkubiny oraz domniemanej córki.

Poniedziałkowe wyroki nie są prawomocne, ale raczej nie należy spodziewać się apelacji, bo były to wnioski o dobrowolne poddanie się karze, czyli wysokość kary uzgodniono z prokuratorem.(PAP)

bEgRZNel

rof/ pz/ jbr/

bEgRZNeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)