Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Pierwszy w Polsce ślub pary tej samej płci
Pierwszy ślub humanistyczny pary tej samej płci miał miejsce w Warszawie w minioną sobotę.

Ceremonia odbyła się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (PSR). Bohaterkami uroczystości były dwie kobiety, żyjące w długoletnim związku. Jak donoszą organizatorzy, tego samego dnia miała miejsce ceremonia religijna i świecka.


"Nowo poślubione zwróciły się do nas same. Nie są członkiniami stowarzyszenia, ale znaleźliśmy wspólną płaszczyznę porozumienia i wartości, które mimo różnic wyznaniowych - członkowie PSR są z założenia niewierzący - podzielamy. Ślubów humanistycznych udzielamy od 2007 roku i dotychczas chodziło o pary heteroseksualne, ale jako stowarzyszenie światopoglądowe jesteśmy otwarci. Nie chcę, żeby ślub humanistyczny stał się instytucją sprofilowaną na gejów i lesbijki. To ceremonia dla wszystkich, którzy niezależnie od płci, podzielają wartości naszego +Manifestu humanistycznego+ - powiedział PAP w poniedziałek Mariusz Agnosiewicz, prezes PSR.

Ślub kościelny został udzielony przez prezbitera Reformowanego Kościoła Katolickiego ze wspólnoty z Poznania. Z ramienia PSR ceremonię tę prowadził Krzysztof Tanewski.

Jak donoszą organizatorzy, były obrączki, przysięgi, akt ślubu, tort, szampan i wesele. Nowo poślubione są teraz w podróży poślubnej.

W mowie ślubnej jedna z partnerek, Katarzyna Formela mówiła m.in.: "Od początku naszego związku dążyłyśmy do sformalizowania naszej relacji, do ukazania poprzez nasz ślub, iż jesteśmy rodziną. Pragnęłyśmy podkreślić poprzez ślub przełom, jaki w naszym życiu nastąpił, gdy postanowiłyśmy być razem. Jest to bardzo istotna zmiana w naszym życiu, i zależy nam, aby przekazać to innym, aby postrzegano nas w kategoriach rodziny a nie tylko - jak wcześniej - oddzielnych osób. Ślub humanistyczny, poprzedzony kościelnym, dał nam dzisiaj taką możliwość. Naszą wolą jest, by traktowano nas jak każde inne małżeństwo."

Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej. Jest świecką ceremonią na kształt ślubu kościelnego sprzed wprowadzenia ceremonii konkordatowych, a właściwie jego alternatywą. Humanistyczny, bo "afirmuje człowieka i jego indywidualną tożsamość". Pierwszy w Polsce ślub humanistyczny miał miejsce w 2007 roku. (PAP)

ślub, płeć, polsce, pierwszy, pary, sami, tej
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.