Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwszych laureatów tegorocznych Nobli poznamy 3 października

0
Podziel się

3 października po godz. 11.30 czasu środkowoeuropejskiego poznamy nazwiska
pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - w dziedzinie fizjologii i medycyny - ogłoszono na
internetowej stronie Nobelprize.org .

bEhEYoXV

3 października po godz. 11.30 czasu środkowoeuropejskiego poznamy nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - w dziedzinie fizjologii i medycyny - ogłoszono na internetowej stronie Nobelprize.org .

Dzień później, 4 października, ok. godz. 11.45 dowiemy się, kto zdobył w tym roku Nobla w dziedzinie fizyki, a we środę 5 października, o tej samej godzinie poznamy laureatów nagrody w dziedzinie chemii.

W piątek 7 października po 11.00 norweski Komitet Noblowski wskaże laureata pokojowej Nagrody Nobla, zaś w poniedziałek 10 października po 13.00 Sveriges Riksbank przyzna Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

bEhEYoXX

Zgodnie z tradycją, data przyznania literackiej Nagrody Nobla zostanie ujawniona przez Szwedzką Akademię w późniejszym terminie.

Fundatorem Nagrody Nobla był szwedzki inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel. Fundacja Nobla powstała 111 lat temu. Rok później, czyli w 1901 r., cztery lata po śmierci Nobla, wręczono po raz pierwszy nagrody. Zgodnie z tradycją są one wręczane laureatom w kolejne rocznice śmierci fundatora - 10 grudnia, a ogłaszane około dwa miesiące wcześniej.

Od 1901 roku laureaci są wybierani co roku w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej fundatorem jest Bank Szwecji.(PAP)

pmw/ abe/

bEhEYoYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)