Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieśni liturgiczne Kościoła Serbii na festiwalu w Jarosławiu

0
Podziel się:

Tradycyjne pieśni liturgiczne prawosławnego Kościoła Serbii w wykonaniu
Pavle Aksentijevicia zabrzmiały w czwartkowy wieczór w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu
(Podkarpackie) na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

Tradycyjne pieśni liturgiczne prawosławnego Kościoła Serbii w wykonaniu Pavle Aksentijevicia zabrzmiały w czwartkowy wieczór w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu (Podkarpackie) na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

Pochodzący z Belgradu artysta zaprezentował muzykę cerkiewną z rękopisów serbskich, południowosłowiańskich oraz grecko-serbskich, z XIV-XVI stulecia.

W festiwalu, który rozpoczął się w minioną niedzielę i potrwa tydzień, bierze udział kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski.

Dotychczas festiwalowa publiczność wysłuchała pieśni religijnych i liturgicznych dawnej Rusi, programu muzycznego do tekstów apokaliptycznych sprzed tysięcznego roku, lirykę łacińską z epoki Karola Wielkiego i rumuńskiego chorału bizantyjskiego.

Ponadto widzowie obejrzeli spektakl plenerowy "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki, w których wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Antiquo More.

W programie festiwalu przewidziano jeszcze barokową muzykę czeskich i polskich klasztorów, oraz pierwszą, nieanonimową polifoniczną mszę Guillaume de Machaut "Messe de Notre Dame".

Pavle Aksentijević (Dragoslav-Pavle Aksentijević) urodził się w 1942 w Belgradzie, gdzie otrzymał dyplom Akademii Sztuk i Nauk. Zajmuje się serbską muzyką ludową oraz tradycjami bizantyjskiego, cerkiewnego śpiewu. W 2000 roku założył grupę Zapis, która zajmuje się tradycyjną muzyką serbską oraz śpiewem liturgicznym.

Występował w całej Serbii, a także m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Grecji. Jest laureatem wielu nagród w Serbii i zagranicą, m.in. pierwszej nagrody za interpretację śpiewów bizantyjskich na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Kardici w Grecji i nagrody na festiwalu śpiewaczym w Moskwie. Zajmuje się również ikonopisaniem.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. (PAP)

api/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)