Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Piłka w grze" - wystawa rysunku satyrycznego

0
Podziel się:

"Piłka w grze" - taki tytuł nosił międzynarodowy konkurs na rysunek
satyryczny o tematyce związanej z piłką nożną. W poniedziałek w Muzeum Karykatury w Warszawie,
podczas otwarcia wystawy pokonkursowej, wręczono nagrody laureatom.

"Piłka w grze" - taki tytuł nosił międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny o tematyce związanej z piłką nożną. W poniedziałek w Muzeum Karykatury w Warszawie, podczas otwarcia wystawy pokonkursowej, wręczono nagrody laureatom.

Grand Prix konkursu otrzymał Krzysztof Grzondziel za dwie prace bez tytułów. Pierwsza z nich pokazuje w dużym zbliżeniu stopy piłkarzy w butach, które przemieniają się w głowy smoków i na widok piłki szczerzą ogromne kły. Drugi z rysunków Grzondziela pokazuje leżącego na murawie piłkarza, stojącego przed nim sędziego oraz modlącą się do niego, klęczącą młodą kobietę w ciąży. Towarzyszy jej dwoje dzieci: jedno leżące w wózku, drugie chwytające sędziego za nogę.

Pierwszą nagrodę otrzymał rysownik z Austrii Gerhard Gepp za pracę "Kozetka", ukazującą Zygmunta Freuda siedzącego na krześle obok kozetki, na której leży piłka. Drugą nagrodę otrzymał Vladimir Kazanevsky z Ukrainy za pracę bez tytułu, na której można zobaczyć fragment meczu i piłkarzy unoszących się w powietrzu, tworzących mur, z tym, że odwróceni są oni do piłki tyłem. Trzecią nagrodę otrzymał Ross Thomson z Wielkiej Brytanii za pracę "Ikea Goalposts", na której pokazano składanie bramek z drewnianych elementów.

W konkursie przyznano też nagrody specjalne. Nagrodę za najlepszą pracę dla uczestnika, który nie ukończył 30. roku życia, otrzymał Nikola Hendrickx z Belgii, nagrodę Muzeum Sportu i Turystyki - Oleksy Kustovsky z Ukrainy, nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK) - Vasiliy Alexandrov z Rosji, a nagrodę Media Corporation - Run Tang Li z Chin.

Jak zauważył podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Karykatury, Zygmunt Zaradkiewicz, z tematem piłki nożnej zmierzyli się w konkursie rysownicy z całego świata. Na konkurs nadesłano blisko 1200 prac z ponad 50 krajów, w tym z Albanii, Azerbejdżanu, Birmy, Kazachstanu, Mołdawii.

Na wystawie pokonkursowej można zobaczyć ponad 100 najlepszych prac.

Patronat honorowy nad wystawą objęły m.in.: minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wystawa jest elementem Akcji Społecznej "2012 - Wszyscy jesteśmy gospodarzami" prowadzonej przez PL.2012.

Wystawa będzie czynna do 16 września. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)