Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piotr Spyra nowym wicewojewodą śląskim

0
Podziel się

Członek zarządu woj. śląskiego poprzedniej kadencji, Piotr Spyra (PO),
został drugim wicewojewodą śląskim. To stanowisko było nieobsadzone od ubiegłorocznej jesieni,
kiedy dotychczasowy wicewojewoda, Adam Matusiewicz (także PO), został marszałkiem województwa.

bDmVdaZh

Członek zarządu woj. śląskiego poprzedniej kadencji, Piotr Spyra (PO), został drugim wicewojewodą śląskim. To stanowisko było nieobsadzone od ubiegłorocznej jesieni, kiedy dotychczasowy wicewojewoda, Adam Matusiewicz (także PO), został marszałkiem województwa.

Informację o nominacji dla Spyry potwierdził w piątek PAP Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Decyzję o jego powołaniu podjął premier Donald Tusk, po uzyskaniu pozytywnej opinii resortu spraw wewnętrznych i administracji. Nowy wicewojewoda rozpocznie pracę w urzędzie w poniedziałek.

43-letni Spyra należy do PO od 2009 roku; z jej listy został radnym sejmiku obecnej kadencji. W poprzedniej kadencji, w 2006 r., został radnym wojewódzkim z listy PiS, potem był związany z Prawicą Rzeczypospolitej, w 2007 r. bez powodzenia kandydował też do Sejmu z listy LPR.

bDmVdaZj

Przed przystąpieniem do PO, w sejmiku minionej kadencji, po rozstaniu z Prawicą Rzeczypospolitej, Spyra reprezentował nowopowstały wówczas klub Przymierze Regionalne. Dzięki zawartej w sejmiku umowie, w 2008 r. został członkiem poprzedniego zarządu województwa, gdzie odpowiadał m.in. za sprawy infrastruktury.

Blisko 15 lat temu Spyra stworzył i został szefem Ruchu Obywatelskiego "Polski Śląsk", który powstał m.in. na fali sprzeciwu wobec prób zarejestrowania Związku Ludności Narodowości Śląskiej oraz działań Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). Od tego czasu Spyra uznawany jest za głównego adwersarza szefa Ruchu, Jerzego Gorzelika.

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych, gdy zwycięska PO zawiązała koalicję z PSL i właśnie RAŚ, Spyra znalazł się poza zarządem województwa, w jego skład wszedł natomiast Gorzelik. Już wówczas politycy PO mówili nieoficjalnie, że Spyra może zostać wicewojewodą.

Piotr Spyra w marcu skończy 43 lata. Pochodzi z Mikołowa, mieszka w Tychach. Z zawodu jest historykiem, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ostatnich wyborach do sejmiku poparło go ponad 13 tys. osób.

bDmVdaZp

Spyra będzie drugim zastępcą wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka z PO. Pierwszym wicewojewodą jest Stanisław Dąbrowa z PSL.

Marek Błoński (PAP)

mab/ par/ gma/

bDmVdaZK
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)