Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS: 10 godzin bezpłatnego pobytu w przedszkolu

0
Podziel się

#
dochodzi więcej szczegółów
#

bEgXKSjV

# dochodzi więcej szczegółów #

08.09. Warszawa (PAP) - PiS złożyło w Sejmie projekt noweli ustawy o systemie oświaty, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. Obecnie pobyt jest bezpłatny przez 5 godzin. PiS uważa, że uchwalenie noweli jest możliwe w tej kadencji.

"Liczymy tutaj na poparcie innych partii" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na scenie wokół przemawiającego Kaczyńskiego bawiły się dzieci - obecne i przyszłe przedszkolaki.

bEgXKSjX

Szef PiS przypomniał, że "jakiś czas temu Sejm jednogłośnie, w dobrej intencji, sądząc, że to doprowadzi do zmniejszenia ogromnych kolejek do przedszkoli, uchwalił ustawę, która jednak zawiodła". Jak ocenił, ustawa nie ułatwiła dostępu do przedszkoli. Natomiast - jak mówił - "dała podstawę do podnoszenia opłat w ten sposób, że opłaty za przedszkola państwowe, samorządowe stały się tak samo wysokie, jak za przedszkola prywatne". "To jest sytuacja, której w żadnym wypadku nie można tolerować, to trzeba po prostu bardzo szybko zmienić" - podkreślił prezes PiS.

Dlatego - jak poinformował - PiS ma "propozycję bardzo szybkiej zmiany - nowelizacji tej ustawy". Ocenił, że jeszcze w tej kadencji wystarczy czasu, żeby tę jedną krótką nowelizację uchwalić. "Będzie trzeba przesunąć posiedzenie Senatu, ale to naprawdę jest możliwe" - mówił. Jak stwierdził, do tego potrzebna jest jednak dobra wola i odwaga ze strony innych partii.

"Dobra polityka państwa to m.in. dbałość o najmłodsze pokolenie i dbałość o rodziców, dbałość o to by mieli wszelkie szanse, jeżeli chodzi o pracę, rozwój zawodowy i jednocześnie wychowanie dzieci" - ocenił prezes PiS.

Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska powiedziała PAP w czwartek przed południem, że projekt nowelizacji został już złożony do laski marszałkowskiej. "Mam nadzieję, że marszałek Sejmu zachowa się w sposób odpowiedzialny i spowoduje, że ustawa stanie na najbliższym posiedzeniu" - powiedziała.

bEgXKSkd

Musi być dobry projekt i polityczna zgoda - to otwiera szansę na zmianę ustawy dotyczącej przedszkoli - powiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Zastrzegł jednak, że proces legislacyjny byłby bardzo trudny, ponieważ jest jeszcze tylko jedno posiedzenie Sejmu.

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w 2010 r. zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowały wówczas wszystkie partie polityczne.

W środę SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne. (PAP)

tgo/ ann/ son/ jra/

bEgXKSky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)