Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS apeluje do rządu, żeby bronił interesów Polski w Kopenhadze

0
Podziel się:

Politycy PiS zaapelowali w piątek do rządu, by wystąpił do Komisji
Europejskiej o opublikowanie danych, które państwa spełniły zapisy protokołu z Kioto i dokonały
redukcji emisji CO2. Ich zdaniem takie zestawienie pokaże, że Polska nie jest "hamulcowym" w
procesie ochrony klimatu.

Politycy PiS zaapelowali w piątek do rządu, by wystąpił do Komisji Europejskiej o opublikowanie danych, które państwa spełniły zapisy protokołu z Kioto i dokonały redukcji emisji CO2. Ich zdaniem takie zestawienie pokaże, że Polska nie jest "hamulcowym" w procesie ochrony klimatu.

W ten sposób - zdaniem PiS - rząd wystąpi w obronie Polski, która jest "oczerniana" na trwającym szczycie klimatycznym w Kopenhadze. Politycy PiS mówili, że Polska jest tam określana jako "główny hamulcowy" i "główny truciciel atmosfery".

"Trzeba skończyć z oczernianiem Polski" - powiedział były minister ochrony środowiska, a obecnie poseł PiS Jan Szyszko. Podkreślił, że w na szczycie klimatycznym w Kopenhadze "trwa wielka walka o wielkie pieniądze, o to, kto ma rządzić światem, czy ten kto ma węgiel, ropę, gaz czy energię jądrową".

"Polska to kraj sukcesu, który z punktu widzenia prawa międzynarodowego, a więc konwencji klimatycznej i protokołu z Kioto, dokonał redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 32 proc., a więc z nawiązką spełnił założenia protokołu" - powiedział Szyszko.

Jego zdaniem, powinniśmy odgrywać wiodącą rolę w Kopenhadze, tymczasem tak nie jest. "Przegrywamy swoje szanse, bo Polska delegacja jest reprezentowana przez urzędnika ministerstwa, podczas gdy szefami innych delegacji są premierzy, prezydenci, ministrowie" - dodał.

Szyszko określił tę sytuację mianem skandalu. Jak zaznaczył, "polski negocjator nie będzie nawet miał możliwości usiąść przy herbacie z innymi negocjatorami".

Od poniedziałku trwa w Kopenhadze konferencja klimatyczna pod egidą ONZ. Jej celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i tym samym zapobieżenie ocieplaniu się klimatu. Obrady zainaugurował Maciej Nowicki, wówczas jeszcze jako minister środowiska, przewodniczący ubiegłorocznej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Następnego dnia Nowicki poinformował o swej rezygnacji z funkcji w rządzie. (PAP)

awk/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)