Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS chce wyjaśnień od MSWiA i marszałka

0
Podziel się

Chodzi o przepychanki z ochroną, do których doszło wczoraj podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności.

PiS chce wyjaśnień od MSWiA i marszałka
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgDzjkR

**Chodzi o przepychanki z ochroną, do których doszło wczoraj podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. Według policji, ochroniarze działali zgodnie z prawem.

Około 200 osób protestujących przeciw podwyżkom czynszu w Gdańsku, wśród których znaleźli się posłowie PiS protestujący przeciwko nominacji na dyrektora ECS Basila Kerskiego, próbowało dojść do miejsca, w którym odbywała się uroczystość z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na ich drodze ustawiono barierki, przed którymi ustawił się kordon pracowników firmy ochroniarskiej - wynajętej przez organizatora czyli miasto. Wyposażeni byli m.in. w tarcze. Kilka metrów za nimi stanęli funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz policjanci.

bEgDzjkT

Między demonstrującymi a ochroniarzami doszło do przepychanek. Użyto ręcznych gazów, żeby manifestujący nie sforsowali barierek. Tłum krzyczał: _ Gestapo, gestapo _ oraz _ To jest wasza demokracja! _. Poseł PiS Andrzej Jaworski poinformował, że zaatakowano go gazem i uderzono tarczą w brzuch.

W związku z tym PiS zapowiedziało, że będzie domagać się wyjaśnień w tej sprawie od marszałka Sejmu i szefa MSWiA. - _ Prawo i Sprawiedliwość stanowczo protestuje przeciwko łamaniu konstytucyjnego prawa do zgromadzeń przez władze Gdańska, które bezpodstawnie odmówiły zgody na demonstracje osobom sprzeciwiającym się nominacji na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego. Zdaniem PiS osoba, która w 1986 r. zrzekła się przed niemieckim urzędnikiem polskiego obywatelstwa, nie może stać na czele instytucji, tak mocno związanej z historią naszego kraju _ - napisał rzecznik klubu Adam Hofman w specjalnym oświadczeniu.

Jak dodał, Jaworski, Anna Fotyga oraz grupa osób skupiona wokół gdańskiego PiS _ chciały w pokojowy sposób zaprotestować przeciwko tej fatalnej i nieprzemyślanej nominacji _. - _ Odpowiedzią władz Gdańska był zakaz zgromadzenia, zamknięcie dróg publicznych oraz wystawienie ochroniarzy, których jedynym zadaniem była brutalne rozbicie spotkania przy pomocy gazów łzawiących i tarcz _ - dodał.

Zaznaczył również, że Jaworski został zaatakowany, mimo iż zgromadzeni wiedzieli, że jest posłem i _ powinien być traktowany z należytym szacunkiem _.

bEgDzjkZ

- _ W związku z kolejnym przypadkiem naruszenia immunitetu parlamentarnego oraz nietykalności cielesnej posła opozycji Prawo i Sprawiedliwość wystąpi do Marszałka Sejmu o przedstawienie stosownych wyjaśnień. Zażąda również zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sprawiedliwości oraz będzie domagać się, by minister spraw wewnętrznych oraz szefowie policji i BOR wyjaśnili nasilające się w ostatnim czasie przypadki wykorzystywania różnorakich cywilnych formacji do tłumienia aktywności opozycji w Polsce _ - dodał.

Pytany o sprawę rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak powiedział, że sam nie widział zajść przy barierkach. - _ Jeśli ktoś czuje się poszkodowany, to może zgłosić do to prokuratury _ - zaznaczył. - _ Nie znam procedur, jakie obowiązują w takim przypadku firmę ochroniarską, czy jej pracownicy mogą używać gazu. Ich głównym zadaniem było niewpuszczanie poza barierkę nikogo, kto nie ma zaproszenia. I z tego ta firma jest rozliczana _ - dodał.

bEgDzjla

Z kolei rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Michalewska, powiedziała, że policjanci zabezpieczali uroczystość ECS w pobliżu barierek prewencyjnie. - _ Gdyby doszło do naruszenia prawa, to na pewno byśmy interweniowali _ - podkreśliła.

- _ Manifestacja była legalna. Z naszych ustaleń wynika, że to manifestujący byli agresywni wobec pracowników firmy ochroniarskiej, szarpali ich i zaczęli siłą forsować barierki. Przedstawiciel Urzędu Miejskiego ostrzegł demonstrujących, że w takiej sytuacji zgromadzenie może zostać rozwiązane. W trakcie interwencji jeden z ochroniarzy użył gazu pieprzowego, ale działał zgodnie z prawem _ - powiedziała Michalewska. Dodała, że ochroniarze poddali się dobrowolnie testom alkomatem - wyniki badania nie stwierdziły u nich alkoholu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;solidarnosc;mimo;sporow,106,0,829546.html) Komorowski: Solidarność mimo sporów Prezydent uczestniczył w uroczystości wmurowania węgla kamiennego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t135800.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pielegniarki;ida;manifestowac;pod;sejm,30,0,798238.html) Pielęgniarki idą manifestować pod Sejm Siostry chcą być zatrudniane jedynie na podstawie umowy o pracę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t135502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;pokazali;gniew;prezesom,146,0,796306.html) Górnicy pokazali gniew prezesom Zarzucają rządowi i prezesom spółek węglowych antypracowniczą politykę i złe zarządzenie branżą.
bEgDzjlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)