Notowania

pis
03.02.2011 13:44

PiS skarży działania ABW do prokuratury

# dochodzą informacje z konferencji prasowej #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje z konferencji prasowej #

03.02. Warszawa (PAP) - ABW inwigilowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas śledztwa dotyczącego ujawnienia raportu na temat jego wyjazdu do Gruzji - uważa PiS i składa do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ABW w tej sprawie.

Na początku stycznia "Rzeczpospolita" napisała, że podczas śledztwa dotyczącego ujawnienia raportu na temat wyjazdu prezydenta L.Kaczyńskiego do Gruzji prokuratura przesłuchała setki świadków, a także "sprawdzano billingi urzędników z kancelarii poprzedniego prezydenta". "Sięgnięto do zapisów połączeń Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Do wszystkich danych dostęp miała ABW" - pisała "Rz".

Arkadiusz Mularczyk, Antoni Macierewicz i Adam Hofman (wszyscy z PiS) przekonywali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że jest to sprawa "na skalę amerykańskiej afery Watergate". Pytali, czy o działaniach ABW wiedział premier Donald Tusk i czy śledztwo prowadzone przez ABW nie było "pretekstem do zbierania danych wrażliwych na temat prezydenta i całego jego otoczenia".

"Nie można tej sprawy zamieść pod dywan" - mówił Mularczyk. Jak powiedział, PiS wzywa wszystkich dziennikarzy i media w Polsce o zainteresowanie się tym i pytanie premiera, jaka była jego rola w tej sprawie.

Macierewicz zaznaczył, że wedle jego wiedzy, informacje "Rz" są prawdziwe.

"Czy dopuszczalne jest prowadzenie pod pretekstem stosunkowo błahego śledztwa inwigilacji prezydenta, który - jak wiadomo - nie był zwolennikiem rządu" - mówił Mularczyk.

"Jaka była rola premiera Donalda Tuska w tej sprawie? Czy wiedział o działaniach ABW, czy je akceptował, czy podejmował w tej sprawie decyzje?" - pytał Mularczyk.

Zaznaczył, że PiS składa w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. "Występujemy też do Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż naszym zdaniem doszło tu też do złamania standardów prawnych, jeśli chodzi o inwigilację dziennikarzy" - dodał Mularczyk.

Informację o sprawie PiS postanowiło przekazać także do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; klub PiS domaga się ponadto zwołania sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i Komisji ds. Służb Specjalnych.

"Będziemy się także domagali debaty w parlamencie na temat funkcjonowania służb specjalnych w Polsce i tego, czy taki iluzoryczny nadzór premiera (nad służbami) jest wystarczający" - dodał Mularczyk.

Macierewicz kolejny raz zaapelował o powołanie koordynatora ds. służb specjalnych. Służby specjalne pozostają obecnie pod bezpośrednim nadzorem szefa rządu.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ann/ la/ par/ bk/

Tagi: pis, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz