Notowania

wiadomości
16.01.2013 13:58

PiS: wyroki powinny zawierać PESEL i numer KRS

# w piątym i szóstym akapicie zamiast "Matuszewski", powinno być: "Małecki" #

Podziel się
Dodaj komentarz

# w piątym i szóstym akapicie zamiast "Matuszewski", powinno być: "Małecki" #

16.01. Warszawa (PAP) - Posłowie PiS zapowiedzieli w środę, że złożą projekt ustawy, który zobowiąże sądy, aby w wyrokach w sprawie egzekucji komorniczych publikowały takie dane, jak PESEL czy numer KRS. Ich zdaniem pozwoli to m.in. uniknąć pomyłek przy identyfikacji dłużnika.

"Przygotowaliśmy projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego mówiący, jakie elementy mają być publikowane w wyroku. Nie wystarczy imię i nazwisko, czy nazwa podmiotu. Publikowane musiałyby być numer KRS i PESEL" - powiedział poseł Przemysław Wipler na konferencji prasowej w Warszawie.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że projekt trafi do Sejmu najpóźniej w ciągu miesiąca. Zwrócili uwagę, że takie rozwiązanie obowiązuje w większości państw Unii Europejskiej.

Według posłów PiS zmiana prawa jest konieczna, żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak w sprawie Danuty Bińkowskiej, która straciła swoje oszczędności ulokowane w bankach PKO BP i BGŻ. Stało się tak - twierdzą posłowie PiS - ponieważ pomylono ją z osobą, która nazywa się tak samo i była ścigana przez komornika.

Zdaniem posła Macieja Małeckiego banki wydały komornikowi dorobek życia kobiety, mimo że nie zgadzały się jej dane adresowe.

"Sąd wydał wyrok zasądzający płatność od dłużniczki, która nazywała się tak samo jak pani Danuta. W wyroku nie było adresu, numeru PESEL. Pełnomocnik wierzyciela dostał z sądu informację z ksiąg wieczystych o osobach o takim samym imieniu i nazwisku. Przy jednej z tych osób figurował PESEL, to była pani Danuta. Jednak sąd zaznaczył, że nie zgadza się adres. Mimo to pełnomocnik wierzyciela przekazał te dane komornikowi, a komornik dokonał egzekucji w bankach" - powiedział Małecki.

Posłowie PiS domagają się od banków, aby zwróciły Danucie Bińkowskiej pieniądze, wypłaciły zadośćuczynienie i przeprosiły ją. Wysłali listy do prezesów BGŻ i PKO BP, Związku Banków Polskich, Komisji Nadzoru Finansowego i samorządów komorniczych i adwokackich oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. (PAP)

tgo/ par/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz