Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: za dwa tygodnie projekt ustawy o sieci szpitali

0
Podziel się:

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości za
ok. dwa tygodnie ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy o krajowej
sieci szpitali - poinformował w piątek PAP przewodniczący sejmowej
komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości za ok. dwa tygodnie ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy o krajowej sieci szpitali - poinformował w piątek PAP przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Projekt - przygotowany przez rząd PiS - trafił już do Sejmu ubiegłej kadencji, jednak prace nad nim nie zostały zakończone. Według kryteriów ustawy sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Piecha podkreślił, że główne założenia ustawy pozostaną bez zmian, jednak "trzeba dostosować ją do aktualnych potrzeb".

"Sieć szpitali będzie ustawiona pod zapotrzebowania regionalne. Pod uwagę weźmiemy także m.in. potrzeby naukowe, czyli lekarzy rezydentów. Projekt powinien trafić do Sejmu za około dwa tygodnie" - powiedział przewodniczący komisji zdrowia.

Ponowne skierowanie projektu do Sejmu zapowiadał podczas środowej debaty o sytuacji służby zdrowia także b. minister zdrowia Zbigniew Religa (PiS).

Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Ewa Gwiazdowicz oświadczyła, że resort odniesie się do projektu ustawy o sieci szpitali dopiero, gdy zostanie on złożony w Sejmie. "W tej chwili nie będziemy komentować tej sprawy" - powiedziała PAP.

Wcześniej minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że to pacjenci powinni tworzyć sieć szpitali, wybierając spomiędzy konkurujących ze sobą placówek te, w których chcą być leczeni.

Premier Donald Tusk zapowiadał w swoim expose, że sieć szpitali zostanie ukształtowana przez "wybór pacjentów, dokonany na podstawie oceny poziomu danej placówki, a nie przez polityczne decyzje rządu".

Zgodnie z projektem PiS, wśród innych kryteriów, które będą musiały spełniać lecznice wchodzące do sieci szpitali, wymieniono: uczestnictwo w systemie kształcenia kadr medycznych, realizowanie zadań wynikających z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, wykonywanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych i standardów medycznych, wykonywanie zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Ważna będzie kondycja finansowa szpitali.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W Polsce istnieje prawie 800 szpitali, w tym ponad 600 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). Jest 208 placówek z liczbą łóżek do 150. 144 szpitale mają do 250 łóżek, a 90 placówek - więcej niż 500. Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 - samorządy powiatowe, a dla 200 - województwa. 58 placówek ma innych założycieli.(PAP)

pro/ malk/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)