Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS zaproponuje zmiany w budżecie

0
Podziel się

Na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu sejmowej komisji finansów
publicznych PiS przedstawi propozycje zmian w budżecie, które mają pomóc w walce ze skutkami
powodzi - zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

bEhVxqWJ

Na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych PiS przedstawi propozycje zmian w budżecie, które mają pomóc w walce ze skutkami powodzi - zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że w trybie pilnym zostanie zwołane posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych, która miałaby zająć się propozycją rządu w sprawie przesunięć środków w budżecie w związku z powodzią.

Po spotkaniu z Komorowskim premier Donald Tusk powiedział, że rząd dysponuje 2 mld zł, które mogą być uruchomione w ramach natychmiastowej pomocy dla osób, które utraciły domy w wyniku powodzi. Pieniądze mają pochodzić z puli, z której czerpane są środki na współfinansowanie przez Polskę projektów realizowanych w części ze środków UE.

bEhVxqWL

"Na posiedzeniu komisji przedstawimy propozycje dotyczące zmian w budżecie" - podkreślił Błaszczak. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów, które przygotowali posłowie PiS.

"Uważamy, że trzeba programu dużo szerszego niż to, co zostało zaproponowane przez premiera. Też nie chcemy powiększania deficytu" - dodał. "Powinny być zwiększone pieniądze w budżecie na prace społecznie użyteczne i interwencyjne, powinny być te pieniądze na tyle duże, żeby poszkodowani we własnym zakresie mogli odbudowywać swoje domy" - powiedział.

Według Błaszczaka, 2 mld zł zaproponowane przez Tuska to za mało. Poseł PiS przypomniał, że koszty skutków usuwania powodzi sprzed 13 lat były oszacowano na blisko 13 mld złotych.

"Teraz wojewoda łódzki oszacował na 150 mln zł koszty związane z usuwaniem skutków powodzi tylko w tym regionie, który nie był przecież dotknięty tak mocno powodzią jak inne. Kwota 2 mld zł jest zbyt niska" - ocenił poseł.

bEhVxqWR

Błaszczak powiedział też, że do posłów PiS docierają sygnały od mieszkańców Małopolski i Podkarpacia, że zasiłki bezzwrotne wypłacane powodzianom są zbyt niskie. "Jest to kwota do 6 tys. złotych. Tymczasem koszty remontu domu czy też osuszenia są bardzo wysokie. Pomoc zaproponowana przez rząd wydaje się zbyt mała jak na potrzeby" - zaznaczył.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o funduszu pomocy ofiarom katastrof oraz o zapobieganiu skutkom powodzi.

Zgodnie z projektem ustawy o funduszu pomocy ofiarom katastrof, umożliwiałby on udzielanie natychmiastowej pomocy finansowej osobom dotkniętym skutkami takich katastrof jak powódź. Miałby obejmować środki budżetowe, a także wpłaty indywidualne i zbiórki publiczne. Według projektu, fundusz byłby przypisany do Kancelarii Prezydenta, jednak - jak zastrzegali posłowie PiS - jest to kwestia do dyskusji.

Z kolei projekt ustawy o zapobieganiu skutkom powodzi przewiduje opracowanie Krajowego Planu Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego, w którym wskazane zostaną tereny objęte całkowitym zakazem zabudowy. Plan ma też określać tereny, na których zabudowa ma być możliwa w ograniczonym zakresie. Samorządy terytorialne będą zobowiązane do ścisłego przestrzegania Krajowego Planu Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego. Rady gmin będą miały obowiązek sporządzenia gminnych planów zabezpieczenia przeciwpowodziowego i traktowania ich jako prawa miejscowego. (PAP)

bEhVxqWS

tgo/ la/ woj/

bEhVxqXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)