Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS złożył projekt nowelizacji otwierający archiwa IPN

0
Podziel się:

Pełny dostęp do archiwów Instytutu Pamięci
Narodowej przewiduje projekt nowelizacji ustawy o IPN, złożony
przez klub PiS do marszałka Sejmu. Klauzulą tajności mają być
jednak objęte tzw. dane wrażliwe dotyczące życia prywatnego.

*Pełny dostęp do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej przewiduje projekt nowelizacji ustawy o IPN, złożony przez klub PiS do marszałka Sejmu. Klauzulą tajności mają być jednak objęte tzw. dane wrażliwe dotyczące życia prywatnego. *

Aby nowelizacja była zgodna z konstytucją, posłowie PiS dołączyli do niej projekt zmiany ustawy zasadniczej. Chodzi o poszerzenie art. 61 konstytucji - dotyczącego prawa dostępu do informacji publicznej - o zapis mówiący o dostępie do dokumentów znajdujących się w archiwach IPN.

"Zmiana konstytucji pozwoli na wprowadzenia w ustawodawstwie projektów zmian ustawy o IPN, dających obywatelom pełny dostęp do archiwów IPN" - ocenił na wtorkowej konferencji w Sejmie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Procedura udostępniania archiwów IPN, ma według projektu PiS, wyglądać następująco: każdy obywatel będzie mógł złożyć na piśmie wniosek do IPN o udostępnienie dokumentów. Jedynym ograniczeniem będą tzw. dane wrażliwe lub informacje dotyczące tajemnicy państwowej. O zaczernianiu danych wrażliwych decydować będzie prezes IPN.

Mularczyk uważa, że inicjatywa PiS pozwoli zamknąć problem "grania teczkami" z archiwów PRL-owskich służb specjalnych.

PiS liczy w tej sprawie na poparcie wszystkich klubów sejmowych. Mularczyk podkreślił, że właściwie wszystkie główne partie polityczne opowiedziały się za ideą szerokiego otwarcia archiwów IPN. "To będzie test prawdy dla wszystkich ugrupowań" - stwierdził.

Przed PiS pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia nowelizacji ustawy lustracyjnej, którą - po zakwestionowaniu jej przez Trybunał Konstytucyjny - klub ten zapowiedział.

11 maja Trybunał uchylił 39 na 77 ocenianych zapisów nowej ustawy lustracyjnej. Zakwestionował m.in. wzór oświadczenia lustracyjnego, lustrację m.in. ogółu dziennikarzy i naukowców oraz publikowanie przez IPN katalogów osób, które tajne służby PRL traktowały jako współpracowników. Dziewięciu sędziów z 11- osobowego składu TK zgłosiło zdania odrębne w sprawie poszczególnych części tego wyroku.

W lipcu marszałek Sejmu Ludwik Dorn skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o wyjaśnienie wątpliwości co do orzeczenia TK. Według Dorna, istnieje m.in. zasadnicza niejasność co do tego, czy Trybunał zbadał całą ustawę lustracyjną, tzn., czy istnieje domniemanie konstytucyjności przepisów, które nie zostały przez Trybunał zakwestionowane. PiS czeka na wyjaśnienia ze strony Trybunału. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)