Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: zmiany w wojsku nie są konsultowane z Sejmem

0
Podziel się:

Klub PiS wystąpi o nadzwyczajne posiedzenie komisji obrony narodowej i
informację bieżącą w Sejmie nt. założeń zmian w dowództwach wojskowych, przyjętych przez rząd. Nie
zostały one skonsultowane z parlamentem, to skandal - oceniają posłowie PiS. Były konsultacje m.in.
w RBN - odpowiada MON.

Klub PiS wystąpi o nadzwyczajne posiedzenie komisji obrony narodowej i informację bieżącą w Sejmie nt. założeń zmian w dowództwach wojskowych, przyjętych przez rząd. Nie zostały one skonsultowane z parlamentem, to skandal - oceniają posłowie PiS. Były konsultacje m.in. w RBN - odpowiada MON.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu, który zmierza do zastąpienia istniejących dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych przez dwa - generalne i operacyjne - oraz przekształcenia Sztabu Generalnego WP w organ odpowiedzialny za planowanie i doradzanie szefowi MON.

"Mamy do czynienia z rewolucją, bardzo radykalną zmianą, która wywraca do góry nogami cały porządek w wojsku. Szczególnie niepokojące, że wszystko to zostało zrobione za plecami Sejmu, opinii publicznej, bez jakiejkolwiek konsultacji z komisją obrony narodowej i konsultacji z klubami parlamentarnymi" - ocenił na środowej konferencji prasowej w Sejmie Antoni Macierewicz (PiS).

Jak dodał, tak ważna sprawa, jak bezpieczeństwo narodowe i funkcjonowanie armii, nie może być omawiane "za plecami Sejmu".

Mariusz Antoni Kamiński zaznaczył, że klub PiS złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji obrony narodowej ws. zmiany dowodzenia w polskich siłach zbrojnych i wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera i szefa MON na ten temat.

Według Marka Opioły istnieją wątpliwości konstytucyjne dotyczące założeń przyjętych przez rząd. "W nowym systemie nic się nie mówi o zwierzchniku sił zbrojnych, nie ma ujętego pana prezydenta. Minister obrony narodowej ma podległe pod sobą wszystkie najważniejsze instytucje. Znika Sztab Generalny, który, według nas, stanie się +przechowalnią generałów+ i niewygodnych oficerów dla koalicji rządzącej" - wyliczał.

Szef MON Tomasz Siemoniak pytany we wtorek, na kiedy ma być gotowy projekt ustawy zawierającej przyjęte założenia ocenił, że jest to kwestia najbliższych tygodni. Przypomniał, że wiosną kierunki reformy zyskały akceptację Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta w środowej rozmowie z PAP zwrócił również uwagę na konsultacje w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Zgodzę się z tym, że ta reforma jest bardzo ważna. Dlatego MON przedstawiło założenia do projektu ustawy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Potem były konsultacje wewnątrzresortowe, społeczne i międzyresortowe" - podkreślił.

"Jeżeli projekt przejdzie przez komitet stały Rady Ministrów, trafi do parlamentu. Jesteśmy państwem prawa" - zapewnił.

W posiedzeniach RBN nie uczestniczy przedstawiciel PiS. Lider ugrupowania Jarosław Kaczyński oficjalnie zrezygnował z zasiadania w Radzie w listopadzie 2011 roku. Swoją decyzję motywował "słabością obecnej władzy". (PAP)

tgo/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)