Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pistolet maszynowy Mors na wystawie w muzeum w Kołobrzegu

0
Podziel się

Do końca stycznia w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
(Zachodniopomorskie) będzie można oglądać przedwojenny pistolet maszynowy Mors. Jest to jeden z
trzech lub czterech zachowanych egzemplarzy tej broni.

bEhJjIdh

Do końca stycznia w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) będzie można oglądać przedwojenny pistolet maszynowy Mors. Jest to jeden z trzech lub czterech zachowanych egzemplarzy tej broni.

Prezentowany w Kołobrzegu Mors o numerze 38 został wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, na mocy zawartej niedawno umowy o współpracy między placówkami.

Pistolet maszynowy będzie pokazywany na czasowej wystawie polskiej myśli technicznej okresu II wojny światowej razem z karabinem przeciwpancernym Ur wz. 35, motocyklem Sokół 600 i granatnikiem 46 mm wz. 36. Wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 19.

bEhJjIdj

Mors został stworzony przez twórców pistoletu Vis inżynierów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Konstrukcja powstawała w latach 1937-1939. Łącznie wyprodukowano 39 egzemplarzy tej broni - 3 prototypy i 36 sztuk serii próbnej.

Konstruktorzy pracując nad Morsem zmagali się z kilkoma problemami, m.in. zbyt wysoką szybkostrzelnością, która początkowo wyniosła 1200 strzałów na minutę, co przekładało się na duży rozrzut pocisków przy ogniu ciągłym i niewielką celność. Kwestię tę rozwiązano wydłużając lufę broni i osłabiając siłę sprężyny, co zredukowało szybkostrzelność do ok. 400 strzałów na minutę.

Jak po modernizacji Mors sprawował się na polu walki, nie wiadomo. W 1939 r. broń trafiła do kilku jednostek, ale nie ma dokumentów świadczących o jej bojowym użyciu. Dowództwo zadbało natomiast o to, żeby pistolety maszynowe nie wpadły w ręce wroga i zostały albo starannie ukryte, albo zniszczone.

Zrobiono to tak dobrze, że fizycznie istniejącego Morsa znaleziono dopiero w latach 80. XX wieku. Nieco zdekompletowana broń - brak oryginalnego magazynka, ułamana sprężyna spustowa - był w zbiorach Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie. Jak się tam znalazł, nie wiadomo. W 1983 r. egzemplarz ten przekazano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

bEhJjIdp

W czerwcu 2013 r. do Polski trafił drugi, również niekompletny Mors o nr 13, który znajdował się w zbiorach Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Ten pistolet maszynowy został przekazany Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy w długoterminowy depozyt. Na Węgry Mors prawdopodobnie trafił 18 września 1939 r. razem z wycofującymi się oddziałami Wojska Polskiego. Brak jednak dokumentów potwierdzających tę wersję.

Dwa kolejne zachowane do dziś Morsy o numerach 19 i 39 znajdują się w Rosji.

W ocenie eksportów zaletą Morsa było solidne wykonanie i stosunkowo prosta konstrukcja, pozwalająca na łatwe rozłożenie do czyszczenia w warunkach polowych. Wadą wynosząca aż 97 cm długość pistoletu maszynowego, który m.in. miał być bronią polskich pancerniaków. (PAP)

sibi/ abe/ jra/

bEhJjIdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)