Notowania

pjn
30.09.2011 15:48

PJN chce, by autostrady były bezpłatne

PJN uważa, że powinno się znieść pobieranie opłat za autostrady od aut osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bezpłatne autostrady dla samochodów osobowych, likwidacja zezwoleń budowlanych na remonty i modernizację budynków, powołanie specjalnego funduszu poręczeń mieszkaniowych - to niektóre propozycje PJN w zakresie infrastruktury.

PJN proponuje, aby kierowcy samochodów osobowych nie musieli płacić za przejazd autostradami. Według polityków tej partii, kwota pobierana za przejazd powinna być pokrywana przez akcyzę na paliwo. - _ Chodzi nam m.in. o to, by osoby, które mają domy przy autostradach, nie miały problemów z codziennym dojazdem do pracy _ - powiedział kandydat PJN startujący z Warszawy Krzysztof Oksiuta.

PJN proponuje też, by powołać specjalny fundusz poręczeń mieszkaniowych. _ - W jego ramach Bank Gospodarstwa Krajowego udzielałby poręczeń do 50 procent wartości mieszkania dla osób, które mają kłopoty z dostaniem kredytu _ - mówił Oksiuta. Dodał, że to rozwiązanie nie będzie nic kosztowało budżetu państwa.

Oksiuta podkreślił, że po wyborach PJN będzie też chciała uwłaszczyć mieszkańców TBS. _ - Planujemy dać też możliwość 20-procentowej bonifikaty przy zakupie tych mieszkań _ - mówił. Według niego, należy podnieść standardy zarządzania spółdzielniami mieszkaniowymi. _ - Chcemy, by to lokatorzy zarządzali spółdzielniami, a nie prezesi _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t25806.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/gddkia;wplywy;z;e-myta;wieksze;niz;planowano,194,0,799426.html) GDDKiA: wpływy z e-myta większe, niż planowano
Oksiuta zaznaczył, że w Polsce trzeba zmienić prawo budowlane. _ - Remonty i modernizacje budynków powinny być bez zezwoleń budowlanych _ - podkreślił. Zdaniem PJN powinno też zmienić się prawo zamówień publicznych. _ Jeśli przetarg jest rozstrzygnięty, a firma, która go wygrała wycofa się, to jej miejsce automatycznie powinna zająć firma druga na liście _ - przekonywał Oksiuta.

Jak podkreślił, w Polsce trzeba sprywatyzować wszystkie spółki PKP, poza tymi, które zarządzają torowiskami. Według niego, należy też jak najszybciej uporządkować sytuację dostępu do internetu. _ Chcemy, aby internet był dostępny za darmo w szkołach i uczelniach wyższych _ - powiedział.

Oksiuta zaznaczył, że PJN będzie zabiegała po wyborach, by utrzymać program _ Rodzina na Swoim _. Program polega na tym, że uprawnionym osobom, które wzięły odpowiedni kredyt w banku i podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwszych osiem lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 m kwadratowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t21878.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustalono;stawki;za;jazde;autostradami,80,0,767056.html) Ustalono stawki za jazdę autostradami
Zdaniem wiceszefa PJN Pawła Poncyljusza, koszt budowy autostrad w Polsce jest jednym z najdroższych na świecie. _ - Tylko autostrada budowana w Bostonie - pod ziemią - jest droższa niż ta, którą buduje się aktualnie w pobliżu Warszawy _ - podkreślił.

_ - Aktualnie mamy też kompletny bałagan we wdrażaniu systemu poboru opłat za przejazd autostradą viatool _ - mówił. Zaznaczył, że przez nieumiejętne wdrażanie tego systemu, kierowcy ciężarówek zjeżdżają z autostrad na powiatowe drogi, unikając tym samym płacenia.

Według wiceszefa PJN, w Polsce jest zbyt skomplikowane prawo budowlane. _ Przez ostatnie cztery lata nic dobrego nie stało się, by poprawić warunki budowlane _ - zaznaczył. W jego opinii, w Polsce brakuje aktualnie ok. 1,5 miliona mieszkań.

_ W Polsce nadal mamy najwyższe koszty korzystania z internetu w Europie oraz utrudniony do niego dostęp _ - powiedział Poncyljusz. Według niego, środki, które są przeznaczane z UE, aby poprawić tę sytuację są rozpraszane w ministerstwach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t131983.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pjn;chce;wiecej;pieniedzy;na;drogi;lokalne,225,0,870113.html) PJN chce więcej pieniędzy na drogi lokalne Paweł Poncyliusz uważa, że ostatnia zmiana przepisów dotyczących transportu uderzy w finanse samorządów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t135053.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strajk;przeciw;oplatom;za;drogi;w;portugalii,132,0,793476.html) Strajk przeciw opłatom za drogi. W Portugalii Ciężarówki w ramach protestu stoją na poboczach autostrad. Strajkujących obrzucono kamieniami.
Tagi: pjn, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz