Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PJN chce zbadania, czy projekt zmian w OFE jest zgodny z konstytucją

0
Podziel się

PJN chce złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy
rządowy projekt ws. OFE jest zgodny z konstytucją. Aby złożyć wniosek do TK, potrzeba podpisów co
najmniej 50 posłów; klub PJN ma ich 18, dlatego do pomysłu zamierza namawiać inne kluby.

bDBrNPKJ

PJN chce złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy rządowy projekt ws. OFE jest zgodny z konstytucją. Aby złożyć wniosek do TK, potrzeba podpisów co najmniej 50 posłów; klub PJN ma ich 18, dlatego do pomysłu zamierza namawiać inne kluby.

Wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że jego ugrupowanie "poczyni starania", by złożyć do TK wniosek o zbadanie ustawy nowelizującej OFE pod kątem zgodności z konstytucją. Jak dodał, ponieważ PJN nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, będzie namawiać inne kluby parlamentarne, by wspólnie złożyć taki wniosek do TK.

Uchwalona przez Sejm ustawa ws. zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji. Senat ma głosować ustawę podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego na środę i czwartek.

bDBrNPKL

Poncyljusz był też pytany o wypowiedzi b.prezesa TK prof. Jerzego Stępnia, który uważa, że uchwalona przez Sejm ustawa jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Jak zaznaczył poseł PJN poza argumentami, jakie podnoszą eksperci, chodzi o tryb uchwalania ustawy. "21 dni na cały proces parlamentarny bez możliwości zasięgnięcia opinii ekspertów, to jest po prostu tempo skandaliczne" - podkreślił. Zwrócił także uwagę, że rząd nie przedstawił żadnych wyliczeń zapewniających, "że emeryci, dzięki temu wspaniałemu - w cudzysłowie - systemowi, który proponuje nam minister Rostowski, będą mieli większe emerytury, a nie mniejsze".

Rzecznik SLD Tomasz Kalita pytany czy SLD poprze ewentualny wniosek PJN do TK, powiedział: "Rozważymy ten wniosek, jeśli zostanie nam przekazany. Trudno powiedzieć, czy będzie poparcie". Jednocześnie podkreślił, że także SLD miał wątpliwości co do trybu procedowania nad ustawą o OFE i co do tego, że "nie wzięto pod uwagę głosu opozycji".

Elżbieta Rafalska (PiS) powiedziała PAP, że jej klub też rozważa złożenie wniosku do TK w tej sprawie. "Nie sądzę, żebyśmy podpisali się pod wnioskiem PJN. Jako klub, który ma 147 posłów, możemy sami składać wniosek do Trybunału. Trudno, żeby większy podpisywał się pod wnioskiem mniejszości" - zaznaczyła.

bDBrNPKR

Poseł Janusz Piechociński powiedział, że PSL nie podpisze się pod wnioskiem. Jednocześnie zaznaczył, że "jeżeli ktoś ma wątpliwości natury konstytucyjnej, to powinien wykorzystywać każdą formę, by to rozstrzygać".

Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz powiedział PAP, że "strażnikiem konstytucji jest przede wszystkim prezydent RP." Dodał, że z prezydentem i z konstytucjonalistami były konsultowane zmiany w OFE. "Tak że nie obawiamy się takiego wniosku" - oświadczył.(PAP)

sdd/ par/ gma/

bDBrNPLm
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)