Notowania

wiadomości
23.08.2013 16:45

PKN Orlen planuje budowę instalacji fenolu

PKN Orlen planuje budowę instalacji fenolu, co pozwoli spółce na zwiększenie jego produkcji po 2017 r. do 200 tys. ton rocznie - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe płockiego koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz

PKN Orlen planuje budowę instalacji fenolu, co pozwoli spółce na zwiększenie jego produkcji po 2017 r. do 200 tys. ton rocznie - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe płockiego koncernu.

Trwa pierwszy etap przygotowań do planowanej inwestycji, w ramach którego do 6 września PKN Orlen bada rynek w zakresie możliwości podmiotów polskich i zagranicznych, dotyczących zaprojektowania, dostawy, montażu oraz rozruchu instalacji fenolu.

"Harmonogram projektu przewiduje rozpoczęcie inwestycji w przyszłym roku i start produkcji około roku 2017" - poinformował PAP PKN Orlen. Instalacja ma zostać wybudowana na terenie zakładu głównego spółki w Płocku.

Jak podkreślił płocki koncern, budowa kompleksu fenolu "umożliwi PKN Orlen zwiększenie udziału w polskim rynku tego produktu, zaopatrywanym obecnie w 70 proc. z importu, głównie z takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Finlandia".

PKN Orlen przypomniał, że projekt budowy instalacji fenolu został wstępnie zaanonsowany w opublikowanej w zeszłym roku aktualizacji strategii spółki do 2017 r. "To jeden z elementów nakreślonego przez firmę kierunku, jakim jest rozwój i dalsza poprawa operacyjna petrochemii, na który spółka planuje wydać w ciągu pięciu lat 2,7 mld zł" - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że spółka ta "zamierza po 2017 r. czterokrotnie, w stosunku do dzisiejszego wolumenu, zwiększyć produkcję fenolu - do 200 tys. ton rocznie".

Według płockiego koncernu, założenia projektowe planowanej instalacji fenolu "przewidują wytwarzanie większej ilości produktu przy poprawionej energochłonności i mniejszych współczynnikach zużycia surowców niż dotychczas użytkowana w Płocku technologia".

Fenol wykorzystywany jest do wytwarzania barwników, włókien i tworzyw sztucznych, a także w przemyśle farmaceutycznym i przy produkcji środków ochrony roślin. (PAP)

mb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz