Notowania

pkp
01.12.2011 07:48

PKP Intercity unieważniło przetarg na naprawę 748 wagonów

Jak powiedział prezes spółki Janusz Malinowski, wpłynęła tylko jedna oferta, której wartość przekroczyła kosztorys o ponad 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

Jak powiedział prezes spółki Janusz Malinowski, wpłynęła tylko jedna oferta, której wartość przekroczyła kosztorys o ponad 20 proc.

Jedyną ofertę w unieważnionym przetargu złożyły cztery firmy - _ Tabor Szynowy _ Opole, bydgoska Pesa, nowosądecki Newag i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego _ Mińsk Mazowiecki _, które wystartowały jako jedno konsorcjum.

_ - Przetarg podzielony był na 28 zadań, ponieważ żadna z firm nie jest w stanie zrealizować w całości zamówienia na naprawę tak dużej liczby wagonów. Dlatego podzieliliśmy przetarg na zadania, by oferenci mogli je traktować oddzielnie. Jednak firmy zdecydowały się wystartować razem _ - powiedział prezes.

Jak dodał, prawnicy PKP Intercity analizują sprawę, żeby sprawdzić, czy przy przetargu nie doszło do zmowy cenowej. Wyjaśnił, że po zakończeniu prac przez prawników, przewoźnik zdecyduje, czy zgłaszać sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natychmiast po unieważnieniu przetargu, przewoźnik rozpisał nowy - ma on być rozstrzygnięty jeszcze przed świętami.

_ - Nowy przetarg nie różni się specyfikacją od tego unieważnionego, ale ma inną formułę. Będzie to przetarg ograniczony, więc zainteresowane firmy będą składać wnioski o udział w postępowaniu, wówczas będziemy wiedzieć, ilu oferentów wystartuje _ - powiedział prezes. Zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że tym razem w przetargu wystartują również inne podmioty, nie tylko te, które uczestniczyły w poprzednim. Nie uściślił jednak, o jakie firmy chodzi.

Czytaj w Money.pl

Malinowski poinformował, że przedstawiciele PKP Intercity spotkają się 9 grudnia z przedstawicielami kolei niemieckich i będą rozmawiać o wynajęciu od Niemców wagonów piętrowych - miałyby one jeździć w barwach przewoźnika podczas Euro 2012. _ - Już wcześniej prowadziliśmy na ten temat rozmowy, nie jest to dla nas najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale jeśli ceny remontu wagonów nadal będą na tak wysokim poziomie, co w unieważnionym przetargu, to wynajem stanie się korzystny _ - powiedział.

Jak wyjaśnił, PKP Intercity traktuje opcję wynajmu części wagonów od kolei niemieckich _ bardzo poważnie _. Dodał, że delegacja przewoźnika będzie rozmawiać też z kolejami czeskimi na temat ewentualnego remontowania części taboru w Czechach.

748 wagonów, których dotyczy postępowanie, ma być wyremontowane w latach 2012-2013, przy czym większość ma być odnowiona do czerwca przyszłego roku, przed Euro 2012. Wśród nich znajdują się wagony przedziałowe, bezprzedziałowe klasy 1 i 2, wagony sypialne, kuszetki oraz wagony gastronomiczne - barowe i restauracyjne. Przewoźnik dopuścił w ramach postępowania przetargowego ewentualność opcji polegającej na zastąpieniu w 200 wagonach tradycyjnego systemu WC systemem zamkniętym.

O PKP Intercity czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t86739.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pkp;intercity;szykuje;30;nowych;pietrowych;wagonow,234,0,928234.html) Szykuje się wielka niespodzianka na kolei Wagony mają być dostosowane do prędkości maksymalnej 160 km/godz., tabor ma być przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, co oznacza przystosowane toalety, pochylnie umożliwiające dostanie się z peronu do pociągu oraz specjalnie wyznaczone miejsca na przewóz wózków inwalidzkich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t140476.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp;intercity;ma;czesc;pieniedyz;na;zakup;pendolino,191,0,895167.html) Pociągi mocno przyspieszą? PKP wie za co Przewoźnik ma już pierwsze pieniądze na sfinansowanie zakupu nowoczesnych składów typu Pendolino.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t140475.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp;kupily;pendolino;grabarczyk;daje;gwarancje,111,0,841327.html) Kupili Pendolino. Grabarczyk daje gwarancje Pociągi mają jeździć na trasie Kraków-Katowice-Warszawa-Gdańsk a bilety będą kosztować 60-150 zł.
Tagi: pkp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz