Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP PLK: nie będzie czasowego wyłączenia linii towarowych w Podlaskiem

0
Podziel się:

PKP Polskie Linie Kolejowe odstąpiły od swoich planów czasowego
zawieszenia ruchu towarowego na kilku liniach w województwie podlaskim - poinformował we wtorek w
Białymstoku wiceprezes PKP PLK Filip Wojciechowski.

PKP Polskie Linie Kolejowe odstąpiły od swoich planów czasowego zawieszenia ruchu towarowego na kilku liniach w województwie podlaskim - poinformował we wtorek w Białymstoku wiceprezes PKP PLK Filip Wojciechowski.

Wyłączeń torów z ruchu towarowego nie będzie do końca 2014 roku - zapewniał Wojciechowski podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego u wojewody podlaskiego, gdzie we wtorek - na wniosek PKP PLK - odbyły się konsultacje społeczne.

W województwie podlaskim PKP Polskie Linie Kolejowe planowały zawieszenie ruchu towarowego w miejscach, gdzie jest on niewielki i generuje straty, i gdzie od dawna nie ma już ruchu pasażerskiego. Chodziło o linię 36 do Śniadowa z odgałęzieniem do Łomży, trasę Białystok Fabryczny-Waliły oraz drobne odcinki linii w okolicach terminalu przeładunkowego w Siemianówce przy granicy z Białorusią, które służą, jako bocznice i dojazdy do magazynów. Ruch towarowy będzie tam utrzymany. Przeciwko planom zawieszania ruchu towarowego na trasie Ostrołęka-Śniadowo-Łomża protestowały władze Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Filip Wojciechowski powiedział PAP, że do połowy maja będą znane wyniki konsultacji społecznych w sprawie planowanych czasowych wyłączeń w innych regionach i wtedy będą znane decyzje PKP PLK w odniesieniu do całego kraju. Na razie konsultacje odbyły się w czterech regionach. Z prezentowanych wcześniej planów PKP PLK wynika, że chciałyby one czasowo wyłączyć z eksploatacji w całym kraju 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km. Swoje opinie na ten temat wyrażają samorządy, przedsiębiorcy, związki zawodowe.

Z wtorkowej informacji prasowej PKP PLK wynika, że zdecydowano już o utrzymaniu ruchu na 49 odcinkach w całej Polsce. Długości i lokalizacji tych linii - poza tymi dotyczącymi Podlaskiego - nie podano.

Wiceprezes PKP PLK tłumaczył w Białymstoku, że w Polsce jest 19,2 tys. km linii kolejowych, którymi zarządza PKP PLK, a 90 proc. ruchu odbywa się po 12 tys. km tych linii. Czasowe wyłączanie niektórych linii ma przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Podkreślał, że spółka za 2012 rok ma 800 mln zł deficytu, wdrażana jest restrukturyzacja i głównym celem jest realizacja inwestycji, by wykorzystać fundusze unijne. Podkreślał, że restrukturyzacja ma spowodować, że w ciągu dwóch i pół roku koszty spółki zostaną ograniczone przynajmniej o około 500 mln zł. Mówił też, że jednym z priorytetów jest modernizacja infrastruktury, by pociągi towarowe mogły jeździć szybciej niż dotychczas, gdyż bez tego nigdy nie będą mogły konkurować z transportem kołowym.(PAP)

kow/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)